ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 12:44

İngiltere'de eşcinsel evliliği oylanacak


İngiltere'de tartışmalara neden olan eşcinsel evlilikle ilgili yasa tasarısı bugün parlamentoda oylanacak.
    
Tasarının kabul edilmesi ve yasalaşması halinde İngiltere ve Galler'de eşcinsel çiftler resmi ve dini törenlerle kilise ve dini kurumlarda evlenebilecek, kadın-erkek evliliklerindeki aynı hak ve düzenlemelere sahip olacak. Yasayla ayrıca daha önce "medeni ortaklık" yoluyla hayatlarını birleştirmiş eşcinsel çiftler bunu "evliliğe" çevirebilecek.
    
Ancak yasa tasarısı Başbakan David Cameron'ın lideri olduğu koalisyon hükümetinin büyük ortağı Muhafazakar Parti'de bölünmelere neden oluyor.
    
Muhafazakar Partili üç bakan bugün konuya ilişkin kaleme aldıkları makalede, İngiliz vatandaşlarının çoğunun eşcinsel evliliği desteklediğini belirtti. Muhafazakar Partili Maliye Bakanı George Osborne, Dışişleri Bakanı William Hague ve İçişleri Bakanı Theresa May'in ortaklaşa kaleme aldıkları makalede, "Eşcinsel insanlara yönelik tavırlar değişti. Halkın çoğunluğu artık eşcinsel evliliğe izin verilmesi gerektiğini düşünüyor ve bunu destekliyor" ifadelerine yer verildi. İngiltere Başbakanı Cameron da eşcinsel çiftlerin kiliselerde evlenebilmesini destekliyor.
    
     Anglikan kilisesi karşı çıkıyor
    
Bazı Muhafazakar Partili milletvekilleri ise eşcinsel evliliğe izin verilmesinin 2015 yılındaki genel seçim öncesinde partiye zarar vereceğini düşünüyor. Yaklaşık 120 Muhafazakar Parti milletvekilinin bugün yasa tasarısı aleyhinde oy kullanması bekleniyor. Ancak koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokrat Parti ve muhalefetteki İşçi Partisi'nin verdiği destek dikkate alındığında yasa tasarısının parlamentodan geçmesi öngörülüyor.
    
İngiliz hükümetinin eşcinsel evlilikleri yasal hale getirme teklifi geçen yıl, Anglikan kilisesi ile hükümet arasında tartışmalara yol açmıştı. Kilise, tasarının statüsüne zarar vereceğini düşünüyor.
    
İngiltere'de "medeni ortaklık" adı altında eşcinsel çiftler 2005 yılından bu yana hayatını birleştirebiliyor, ancak kiliselerde ve dini kurumlarda evlenemiyor ve "evli" olarak adlandırılmıyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER