ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2013 Pazar 12:52

İngiltere Suriyeli mültecilere kapılarını açmalı


Göçmen karşıtı politikaları savunan Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) Genel Başkanı Nigel Farage, İngiltere'nin ve batılı ülkelerin iç savaştan kaçan Suriyeli mültecilere yerleşim yeri göstermesi çağrısında bulundu.

İngiltere'nin AB'den ayrılmasını ve göçe daha geniş kısıtlamalar getirilmesini savunan Nigel Farage, mültecilerin çok farklı bir konu olduğunu vurguladı. İngiliz yayın kurumu BBC'nin haber kanalına konuşan Farage, "Özgür Batı'da, Suriye'den kaçan insanlara yardımcı olabilmek için hepimize düşen sorumluluklar var" dedi.

Ekonomik göç bakımından, mültecilerin çok farklı olduğunu belirten Farage, "Bu ülke, karar verildiği üzere mültecilerle ilgili 1951 Sözleşmesi'ni onurlandırmalıdır" dedi ve hayatından endişe duyan bir mülteciyle daha iyi bir ekonomik hayat sürmeyi hedefleyen iki kişi arasındaki farkı çözmek için "tartışma vaktinin" geldiğini belirtti.

Farage'ın açıklamalarının birçok kesimi şaşırttığı yorumları yapılıyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi, 500 kadar Suriyeli mülteciye ülkenin kapılarını açabileceğini belirtirken, Bağımsızlık Partisi'nin Genel Başkanı Farage, İngiltere'nin kaç mülteciye kapılarını açması gerektiği konusunda herhangi bir rakam belirtmedi.

İngiltere'deki üç siyasi partinin lideri, dün yayımladıkları ortak açıklamada, BM'nin tarihindeki en büyük yardım miktarı olan 6,5 milyar dolar talebine destek vereceklerini, Suriye'deki çocukların kaderinin halen belirsizliğini koruduğunu vurgulamışlardı. Açıklamada, şimdiye kadar sağlanan 523 milyon sterlinlik yardıma daha fazla katkıda bulunacaklarını ve diğer tüm ülkeleri de aynısını yapmaya çağırmışlardı.

İngiliz hükümeti Suriyeli mültecileri ülkeye almayı reddediyor ve finansal yardımın daha iyi olacağını savunuyor. Ülke, Suriye'den kaçan ve komşu ülkelerdeki kamplarda kalan mültecilere gıda ve tıbbi malzeme yardımı yapıyor.

Uluslararası Af Örgütü, "Avrupalı liderler, çok az sayıda Suriyeli mülteciye kapılarını açtığı için utanmalıdır" açıklaması yapmış, örgütün raporunda AB ülkelerinde en fazla yer öneren ülkenin Almanya olduğu, İngiltere ve İtalya'nın da aralarında bulunduğu 18 AB ülkesinin ise Suriyeliler için herhangi bir yerleşim yeri önerisinde bulunmadığını vurgulanmıştı.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER