ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 22:23

İngiltere Başbakanı Cameron, İsrail'de


İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Gazze'den İsrail'e atılan füzelere ilişkin, "Çok ciddi bir saldırı. Hiçbir şey olmamış gibi duramayız ve eminim hükümet durdurmak için gerekli adımları atacaktır" dedi.
Ülkeyi ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron'la çalışma yemeğinde bir araya gelen Peres, burada Gazze'den atılan füzelere ilişkin yaptığı açıklamada, "Çok ciddi bir saldırı. 50'den fazla füze sivil halkın üzerine atıldı. Gazze halkı barış ya da şiddet arasında bir seçimde bulunmalı. Hiçbir şey olmamış gibi duramayız ve eminim hükümet durdurmak için gerekli adımları atacaktır" diye konuştu.
Barış istediklerini ancak terörü durdurmaları gerektiğini belirten Peres, "Hamas şunu anlamalı ki iki tane yolunuz olamaz. Gazze'nin bir terör merkezi olmasını kabul etmeyeceğiz, buna izin veremeyiz. Burada konu olan ölü ya da yaralı değil. Bir buçuk milyon insanın güvenliği ve gece uykusu yok. Biz barış istiyoruz ancak terörü durdurmalıyız. Alevin artmasıyla ilgilenmiyoruz ama ateşi durdurmaya karar verdik. Hepimizin Araplar ve Yahudiler olarak gerçek bir seçeneğimiz var, ya barışçıl bir Ortadoğu olacak ya da bölge parçalanacak" ifadesini kullandı.
-"Barış için zaman azalıyor"-
Bölgede barış için iki devletli çözüm düşüncesini yineleyen İsrail Cumhurbaşkanı, şunları kaydetti:
"Bazen seçeneğinizin olmadığı zamanlar olur, fakat şimdi bizim seçeneğimiz var. Seçeneğimiz taviz üzerine kurulu iki devletli çözümdür. Bunu uygulamalıyız, erteleyemeyiz. Zaman azalıyor, kararlar önümüzdeki birkaç hafta içinde alınacaktır. Tüm enerjimizle hareket etmeliyiz ve şunu anlamalıyız, hatanın bedeli çok ağır olacaktır. Biliyorum çok zor ama zor kararları almak zorundasınız. İsrail'deki gerçek çoğunluk iki devletli çözüm üzerine kurulu bir barış istiyor."
İngiltere Başbakanı David Cameron da füze saldırılarına ilişkin, "Gazze'den yapılan saldırılar konusunda şunda açık olayım. Onları tamamen kınıyorum. Akılda tutulması gereken üç önemli nokta var. Birincisi, İsrail'in gelecekte karşı karşıya olduğu tehditlere karşı İngiltere'nin sizi koruyacak olması. İkincisi bu saldırıların gelişigüzel sivil halka karşı yapılan barbarca gösteriler olması. Üçüncüsü de uluslararası topluluk. İsrail'in tüm dostları ve Filistinliler şunda açık olalım, İsrail ve Filistin halkı arasında iki devletli bir çözüm sadece diyalog, tartışma ve anlaşma yoluyla elde edilebilir" değerlendirmesinde bulundu.
Toplantı sonrası Peres ve Cameron, rejeneratif tıp alanında İsrail ve Büyük Britanya arasında işbirliği için oluşturulan sergiyi gezdi. Sergide iki lidere, İngiliz-İsrail Akademik Araştırmalar Değişim Ortaklığı tarafından finanse edilen üç projeyle ilgili bilgi verildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER