ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 11:49

İngilizler, Türkçe için kursa gidiyor

İngilizler, Türkçe için kursa gidiyor


Muğla'nın Fethiye ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan Türkçe kurslarına yerleşik 25 yabancı katılıyor. Tamamı İngilizlerden oluşan kursiyerler, haftada 2 günlük eğitimle Türkçe konuşmayı öğreniyor.

Fethiye Halk Eğitim Merkezi 2012-2013 eğitim öğretim dönemine açtığı 108 kursla başladı. 2 bin 442 kursiyerin kayıt yaptırdığı kurslarda hemen her meslek dalında eğitim veriliyor. Direksiyon eğitimi, bilgisayar, İngilizce, KPSS ve dikiş nakış gibi klasikleşen kursların yanında merkezde ilçede yaşayan yerleşik yabancılar için Türkçe kursları da açıldı. Daha önce merkez öğretmenleri tarafından merkez dışında yapılan kurslar bu yıl Halk Eğitim Merkezi bünyesine dahil edildi. Bu değişiklikle birlikte yabancılar da Halk Eğitim Merkezi'nin kursiyerleri arasına girmiş oldu. İlk dersini yapan yabancılar tanışma faslının ardından önümüzdeki günlerde Türkçe öğrenmeye başlayacak.

    Fethiye Halk Eğitim Müdürü Osman Koftu, Türkçe kurslarına ilk etapta 25 yabancının katıldığını söyledi. Koftu, "Yabacılara yönelik Türkçe kursu başlamış olup toplamda 128 saat sürecek. Kurslarımız pazartesi ve çarşamba günleri haftanın iki günü devam edecektir. Yabancı kursiyerlerimiz kursa katılma gerekçesi olarak alışveriş ve komşuları ile olan ilişkilerini gösteriyor. Biz de günlük hayatta kullandığımız onların çevreleri ile iletişim sağlamalarına yarayacak Türkçeyi kendilerine öğreteceğiz." dedi.

    İŞİTME ENGELLİLER İÇİN İŞARET DİLİ KURSU AÇILACAK

Öte yandan Fethiye Halk Eğitim Merkezi'nde değişik ve çok farklı kurslar da açılacak. Önümüzdeki günlerde işitme engelliler için işaret dili, görme engelliler için de büro yönetimi kursları açılacak. Ayrıca ilçedeki arı yetiştiriciliğini bilinçli hale getirmek için arıcılık kurslarına başlanacak. Halen 11 ayrı dalda kurs için kayıt yaptıklarını belirten Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Koftu, kurslar ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Fethiye Halk Eğitim Merkezince eylül ayından buyana 108 kurs açılmış ve 2 bin 442 kursiyer bu kurslara kayıt yaptırmıştır. Önümüzdeki günlerde yeni kurslar açmaya devam edeceğiz. Altı Nokta Körler Derneği ile işbirliği içinde büro yönetimi sekreterlik kursu açıyoruz. 19 Kasım'da başlayacak kursumuz 618 saat olacak ve 5 görme engelli kursiyer kursa katılacak. Üzümlü beldesinde arıcılık kursu açılacak olup kurs 2 hafta sürecektir. Kurs saati toplam 80 saattir. Ayrıca işitme engelli arkadaşlarımız için işaret dili kursu açacağız. Toplam 120 saat sürecek kurslarımız 19 Kasım tarihinde başlayacak." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER