ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 12:08

İngiliz vatandaşı olmak için yeni test

İngiliz vatandaşı olmak için yeni test

İngiltere'de yaşayan İngilizler bile bu sorulara cevap veremezken, İngiltere vatandaşı olmak isteyen bilecek.


İngiltere'deki koalisyon hükümeti, İngiliz vatandaşlık sınavını yeniledi. Buna göre, İngiliz vatandaşı olmak isteyenler, ülkenin tarihini, siyasi olaylarını bilmek ve gündemini takip etmek zorunda. Vatandaş olabilmek için sınavdan yüzde 75 başarı sağlanması gerekiyor.

Sınavda örneğin, anma gününün sembolü hangi çiçektir-, 2012 yılında Kraliçe'nin tahttaki kaçıncı yılı kutlandı-, Avam Kamarası'ndaki ikinci büyük siyasi partiye ne denir-, Kaç yaşından itibaren jüri üyeliği yapılabilir-, Wiltshire'da bulunan tarihi anıtın adı nedir-, 1805 yılındaki deniz savaşında ölen ve Trafalgar meydanında anıtı bulunan amiralin adı nedir- gibi sorular yöneltilecek.

"Life in the UK" (İngiltere'de Yaşam) isimli testte ülkenin sporu ve müziğine ilişkin sorular da yer alacak. Yenilenen sınav uygulamasına Mart ayından itibaren başlanacak.

İngiltere vatandaşlığı almak için daha önce de "İngiltere'de Yaşam" testini geçmek gerekiyordu. Ancak, İngiltere İçişleri Bakanlığı sınavın yeniden düzenlendiğini ve toplu taşıma, kredi kartları, iş görüşmeleri gibi konulardaki soruların testten çıkarıldığını bildirdi.

İngiltere Göç Bakanı Mark Harper, su sayaçları, tren saatleri, internet kullanımı gibi sıradan ve günlük hayata ilişkin konulardaki soruları testten çıkardıklarını söyledi. Harper, "Yenilenen sınav, İngiliz olmakla ilgili değerlere ve kurallara odaklanıyor" dedi.

"İngiltere'de Yaşam" testine geçen yıl 150 binden fazla kişi girmişti. 2002 yılında yürürlüğe giren yasayla uygulanmaya başlanan sınavla amaç, kişinin İngiliz vatandaşlığını almadan önce Birleşik Krallık hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadığını ve İngilizcesinin yeterli olup olmadığını tespit etmek.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER