ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Sıcak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 11:54

İngiliz gazeteciden Suriye ile ilgili yeni iddia


İngiliz Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Suriye'de Esed rejimine bağlı binlerce gönüllüden oluşacak yeni bir askeri birlik kurulması kararının alındığını yazdı.
     Suriye'nin Lazkiye şehrinde ismi "Ulusal Savunma Kuvvetleri" olan yeni birliğin komutanıyla konuşan Fisk, Esed karşıtlarıyla mücadele edecek ve "kurtarılmış" şehir ve köylerin kontrolünü elinde bulunduracak yeni birliğin üyelerinin çoğunluğunun Nusayrilerden olacağını belirtti.
     Suriye'deki muhaliflerin, yeni birliğin, adı sıkça "işkence ve ölüm olaylarıyla" anılan Şebbiha milis kuvvetlerini güçlendireceğini düşündüğü kaydedildi. Ancak Fisk, "Ulusal Savunma Kuvvetleri"nin komutanının yeni birliğin askeri disiplin içinde hareket edeceğini ve yalnızca muvazzaf orduya muhaliflere karşı mücadelesinde destek vereceğini söylediğini aktardı.
     Haberde ismi verilmeyen komutanın "Her yere dağılan disiplinsiz milisleri durdurmaya çalışıyoruz. Biz ve liderliğimiz (Esed rejimi) yan yana Suriye'nin her tarafındaki ölümlere son vermeye çalışacağız" sözlerine yer verildi.
     Komutanın yeni birliğin ikiye ayrılacağı bilgisini verdiği ve "Bir kısmı ordunun yaptığı gibi ön saflarda yer alacak, bir kısmı da hükümet binalarını korumak için köylerde nefsi müdafaa taktiği izleyecek" dediği kaydedildi.
    
     -"Muvazzaf ordu zayıfladı, yeni birlik kuruluyor"
    
     Ordunun gönüllülerden oluşacak yeni birlik kurma kararını, muvazzaf ordunun zayıflamasıyla ilişkilendiren Robert Fisk, bu kararla ayrıca uluslararası toplum tarafından sıkça eleştirilen rejim yanlısı milis güçlerinin kontrol altına alınmasının hedeflenmiş olabileceği yorumunu yaptı.
     Yeni birliğin yapısına ilişkin detaylara da yer verilen haberde, "Ulusal Savunma Kuvvetleri"nin ön saflarında savaşan askerlerine kalaşnikof, tabanca, hafif füzeler ve Rus yapımı makineli tüfekler temin edileceği ve ayda 100 sterlin ödeneceği kaydedildi.
     Köylerde düzeni sağlayacak doktorların, mühendislerin, çiftçilerin ve esnafların ise gönüllü görev yapacağı belirtilerek, birliğin temel amacının çatışma bölgelerinde düzeni sağlamak olduğu bildirildi.
     İngiliz gazeteci Fisk, "laik bir ordunun" başında olduğunu söyleyen komutana "Özel birliklerin yalnızca Nusayrilerden mi oluşacağını" sorduğunda biraz öfkelendiğini kaydetti.
     Fisk, komutanın, Lazkiye'nin yanı sıra Hama, Halep ve diğer bölgelerde de yeni birliklerin görev yapacağını söylediğini aktardı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER