ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 21:01

İnegöl Gümrüğü'nden ihracat 6,5 ayda 145 milyon dolara ulaştı


Birçok ilden daha fazla ihracat gerçekleştiren, yıllardır dış ticaret fazlası vererek ekonomi dünyasında adından söz ettiren Bursa’nın İnegöl ilçesi, Gümrük Müdürlüğü sayesinde ihracatta rekorları kırmaya devam ediyor. Geçen yıl şubat ayında hizmete açılan Gümrük Müdürlüğü’nde 10 ayda 200 milyon dolarlık dış ticaret hacmi gerçekleşirken, bu yılın ilk 6,5 ayında 145 milyon dolarlık dış ticaret hacmine ulaşıldı.

        İnegöl’e Gümrük Müdürlüğü kurulmasında büyük çaba harcayan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyesi Hüseyin Şahin, İnegöl’ün ekonomik potansiyeli ile Gümrük Müdürlüğü’nü hak ettiğini, elde edilen rakamların da bunu haklı çıkardığını söyledi.

        Yıllık yarım milyar doların üzerinde ihracat potansiyeli bulunan İnegöl’de, sanayici ve işadamlarının ilçede gümrük olmadığı dönemde çeşitli sıkıntılar yaşadığını hatırlatan Şahin, “Hükümetimiz Gümrük Müdürlüğü açarak, İnegöl’e hak ettiği bir kurumu kazandırdı. Gümrük Müdürlüğü sayesinde ihracatçımız hem zamandan, hem nakliye masraflarından tasarruf etti. İnegöl’de gümrük olması, dış ticaret hacmine olumlu katkılar sağladı. Rakamlar bunu gösteriyor." dedi.

        Şahin, geçen yıl İnegöl Gümrüğü aracılığı ile 10 ayda 200 milyon dolar olarak gerçekleşen dış hacminin, bu yıl 1 Ocak-15 Temmuz tarihleri arasında 80 milyon doları ihracat, 65 milyon doları da ithalat olmak üzere 145 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi. Şahin, ilk 6,5 aylık dönemdeki rakamların İnegöl’ün yine dış ticaret fazlası vereceğini gösterdiğini de belirterek, "İnegöl’ün bu alandaki başarısını sürdürmesi bizi gururlandırıyor." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER