ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 14:36

İMO Bursa Şubesi’nden tramvay uyarısı

İMO Bursa Şubesinden tramvay uyarısı


İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, şehir merkezinde yürütülen T1 Tramvay hattı çalışmalarının her aşamasında önemli sorunlar yaşandığını savundu. Şahin, “Raylar yollara değil, yollar raylara uyarlanmıştır. Ulaşıma çözüm reçetesi olarak sunulan T1 Tramvay hattı, yeni trafik keşmekeşi oluşturacaktır.” dedi.
Necati Şahin, İMO Bursa Şubesi’nin Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi’ndeki merkezinde ‘T1 Tramvay Hattı ve Perde Arkası’ konulu bir basın toplantısı düzenledi. Şahin, T1 hattı ile ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’nden 1/25.000, 1/5.000, 1/1.000 planları aynı anda çıkartılarak planlama ilkelerine aykırı hareket edildiğini ve T1 tramvay hattı planlama sürecinin ciddi hukuki yanlışlıkları içerdiğini savundu.
2012 projeksiyonunda, saatte tek yönde yolcu talebi 16 bin 200 yolcu/saat olan Stadyum Caddesi - Altıparmak - Heykel - Gökdere aşaması Bursa Hafif Raylı Sistemin (BHRS) delme tünel olarak yapılmasının planlandığını anlatan Şahin, şöyle konuştu: “Bu etütten sonra Bursa’da 2010 yılında Bursa Ulaşım Ana Planı ihale edilmiştir. BUAP (Bursa Ulaşım Ana Planı) bitmeden, BUAP’ın yüklenicisi Dr. Brenner firmasının, Büyükşehir Belediyemizin İstanbul Teknik Üniversitesi’nde görev yapan danışman hocaları Prof. Dr. Haluk Gerçek ve Prof. Dr. Ergun Gedizlioğlu’nun sözlü ve yazılı olumsuz görüşlerine rağmen ana ulaşım aracı olmayan T1 tramvay hattı ile ilgili olarak Büyükşehir Belediye Meclisi kararı alınmış ve yazılı olarak Dr. Brenner firmasına ulaşım planına re’sen işlenmesi için tebliğ edilmiştir. Bu yanlışta özellikle ısrar edilmesinin manası zamanla anlaşılmıştır.”
“RAYLAR YOLLARA DEĞİL, YOLLAR RAYLARA UYARLANMIŞTIR”
Büyükşehir Belediyesi’nin vagon markasının İpekböceği olacağını resmi olarak ilan ettiğini belirten Şahin, vagon ihalesine gölge düşürüldüğünü ileri sürdü. Yollarda eğimin yüzde 6 olmasına rağmen zaman zaman yüzde 8,2’ye çıktığını ifade eden Şahin, “Bu durum eğimli istasyonlar oluşmasına, işletme maliyeti ve hızının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Yani raylar yollara değil, yollar raylara uyarlanmıştır.” diye konuştu.
T1 Tramvay Hattı’nın dar bir bölgeyi kapsadığını, bu güzergahta taşıyacağı maksimum yolcu sayısının da günlük tek yönde 14 vagonla 34 bin kişi olduğunun altını çizen Şahin, “Halbuki, Heykel bölgesinin günlük tek yöndeki yolcu sayısı 304 bindir. Bu talebin ancak yüzde 10’u T1 ile karşılanabilecektir. Yapılan araç ihalesinde 6 vagon alınacağından şimdilik günde 14-15 bin kişi taşınacaktır. T1 Tramvay Hattı'nın bugünkü projesiyle eski Santral Garaj-Heykel taksi-dolmuşların dışındaki hiçbir ulaşım türünü kaldırmaya ve Atatürk Caddesi’ni yayalaştırma konusuna olumlu hiçbir etkisi olmayacaktır.” şeklinde konuştu.
Şahin, T1 Tramvay hattından dolayı karma trafikte güvenlik tehlikesi yaşanacağını savundu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER