ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ağustos 2014 Pazartesi 12:35

İmami bile dolandırdılar

İmami bile dolandırdılar

Karaman’da bir imam, telefonda kendisini savcı olarak tanıtıp para isteyen dolandırıcılara 20 bin lira kaptırdı.


İddiaya göre, bir camide imam olarak görev yapan M.E’yi telefonla arayan bir kişi kendisini savcı olarak tanıttı. İmamı, savcı olduklarına ikna eden dolandırıcılar verdikleri hesaba para yatırmasını istedi. Bunun üzerine imam, bankada parasının bulunduğunu ancak hesaba para geçmesini bilmediği için parayı elden teslim edebileceğini söyledi. Bunun üzerine dolandırıcılar imamdan parayı, polise yakalanmadan güvenli bir şekilde alabilmek için Tapucak Mahallesi’ndeki Mimarlar Odası’nın yanında bulunan çeşmeyi adres gösterdi. Dolandırıcılar bir taraftansa imamın durumu fark edip polise bildirmemesi için cep telefonuyla konuşarak onu oyalamayı sürdürdü.

İMAMIN, POŞET İÇERİSİNDEKİ PARAYI BIRAKMASI KAMERAYA YANSIDI

İmamdan önce buluşma noktasına telefonla konuşarak gelen dolandırıcılardan birisi, güvenlik kamerası kayıtlarına göre önce etrafı incelediği görüldü. Dolandırıcının kameranın açısından çıkmasının ardından hemen sonra imam, kameranın açısına girdi. İmam, poşet içerisinde getirdiği 20 bin lirayı çeşmenin yanına bıraktı. Görüntülerde tedirgin olduğu gözlenen imam, parayı bıraktığı çeşmenin yanından bir süre uzaklaşamadı. İmamın parayı bırakarak çeşmenin yanından uzaklaşmasının ardından kameranın açısına dolandırıcı tekrar girdi. İmamı takip eden dolandırıcı paranın çeşmenin yanına bırakıldığını görünce bir şey yokmuş gibi telefonla konuşmasını sürdürerek geldiği yönden kameranın açısından çıktı. Telefonla konuşmasını sürdüren imam ise tekrar geri dönerek yoldan aldığı taşı para dolu poşetin üzerine koyduktan sonra olay yerinden yürüyerek ayrıldı. Etrafı kontrol ederek imamı takip eden dolandırıcı Mimarlar Odası’nın güvenlik kamerasının bulunduğunu fark ederek kendisi parayı almaya gitmezken, kameranın görmediği açıdan gelen diğer dolandırıcılar poşet içerisindeki parayı alarak kayıplara karıştı.

Bir süre sonra dolandırıldığını anlayan imam, hemen durumu polise bildirdi.

AYNI GÜN BİR VATANDAŞ DAHA 30 BİN LİRASINI DOLANDIRICILARA KAPTIRDI

Karaman’da aynı gün içerisinde bir vatandaşın daha bankadan 30 bin lira kredi çekerek dolandırıcıların hesabına yatırdığı öğrenilirken, güvenlik güçleri, bu tür dolandırıcılıklara karşı vatandaşları, “Sizi telefonla arayarak kendisini asker, polis, savcı olarak tanıtıp kontör ve para talep eden kişilere itibar etmeyiniz” diyerek uyardı.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER