ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:16

İmam hatipsiz 454 cami kapalı


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye genelinde imam hatip görevlendirilmesi yapılamadığı için kapalı durumda olan 454 cami bulunduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel’in yazılı soru önergesine verdiği cevapta, Türkiye genelinde tadilat nedeniyle 40 adet caminin geçici olarak kapalı bulunduğunu belirtti. 2013 yılında camilerin yapım, bakım ve onarımları için Bakanlık bütçesinden toplam 22 milyon 6 bin TL ödenek ayrıldığını kaydeden Bozdağ, “Ülkemiz genelinde imam-hatip görevlendirilmesi yapılamadığı için kapalı durumda olan 454 adet cami mevcuttur.” dedi.

Camilerdeki görevli açığını gidermek amacıyla haziran ayında yaklaşık bin 800 imam ve müezzin ataması gerçekleştirildiğini hatırlatan Bozdağ, şu ifadeleri kullandı: “Ayrıca ülke genelinde camilerimizi imamsız ve müezzinsiz bırakmamak için planlamalar yapılmış, bu doğrultuda kadrosuz camilere verilmek üzere 2 bin 500 imam hatip ve 5 bin müezzin kayyım kadrosunun ihdası çalışmaları hızlandırılmıştır. Söz konusu kadrolar teyid edildiğinde Karabük ve Eskişehir de dahil olmak üzere ülke genelinde kadrosuz camilere kadro verilerek din görevlisi ataması yapılabilecektir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER