ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 18:49

"İmam-Hatipli öğrenci sayısı yüzde yüz arttı"


Erzurum İmam-Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) Genel Koordinatörü Zülküf Usanmaz, "Geçen yıl Erzurum’da okul sayımız 2 iken bu yıl 8’i il merkezinde 11'i ilçelerde olmak üzere imam-hatip okul sayımız 19 olmuştur. Öğrenci sayısı bazında ise geçen yıl il ve ilçelerdeki sayımız 3 bin 750 iken bu yıl 7 bin 350 olmuştur. Artış yüzde yüzden fazla." dedi.

ÖNDER İl Koordinasyon Toplantısı, il ve ilçelerdeki imam hatip lise ve ortaokul müdürleri ile okul aile birliği başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantı, Erzurum İmam Hatip Mezunları Derneği (ERZİMDER) Hizmet binasında gerçekleştirildi. ERZİMDER Yönetim Kurulu Başkanı ve ÖNDER Genel Koordinatörü Zülküf Usanmaz, Erzurum, Erzincan, Bayburt, ve Gümüşhane'deki İHL öğrenci sayısında son yıllarda artış yaşandığını söyledi. Usanmaz, İHL'lerin eğitim kalitesinin artırılması öğrencilerin başarı grafiğinin yükseltilmesi için okul yöneticileri ve aile birliği başkanları ile bir araya geldiklerini söyledi. İl Koordinasyon Toplantısı'ndan çıkacak sonuçların rapor halinde genel merkeze gönderileceğine işaret eden Usanmaz, "İmam- hatip liselerinde ve ortaokullarında daha başarılı, daha disiplinli ve daha kaliteli bir eğitim elde etmek için okul müdürleri ve aile birliği başkanları arasında bilgi alış verişi yapmak için bir araya geldik. Burada idarecilerimizden elde edilen okullarına ilişkin sorunlarını, taleplerini ve önerilerini rapor halinde ÖNDER Genel Başkanlığı'na sunulacak." dedi.

Yeni eğitim reformuyla İmam-Hatip okullarının orta kısmının 15 yıl aradan sonra yeniden açıldığını da dikkat çeken Usanmaz, "Bu kapı açılır açılmaz halkımız çocuklarını kayıt yaptırmak için adeta birbiriyle yarışmıştır. Bin 141 imam- hatip orta okulu açılmıştır. 110 bin öğrenci bu okullara kayıt yapmıştır. Geçen yıl Erzurum’da okul sayımız 2 iken bu yıl 8’i il merkezinde 11'i ilçelerde olmak üzere imam-hatip okul sayımız 19 olmuştur. Öğrenci sayısı bazında ise geçen yıl il ve ilçelerdeki sayımız 3 bin 750 iken bu yıl 7 bin 350 olmuştur. Artış yüzde yüzden fazla. Bu da Anadolu insanının imam-hatip okullarına olan ilgisinin ve sıcak yaklaşımının hiç eksilmediğini göstermektedir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER