ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 18:51

İmam Hatip öğrencilerinden boykot


Yozgat'ın Sorgun ilçesinde İmam Hatip Lisesi öğrencileri, bazı öğretmenlerin derslerde, 'Bu okula okumak için gelinmez, Fatiha okumak için gelinir. Buradan mezunlar ya ev hanımı, ya da imam olur' dediğini öne sürerek, derslere girmeme eylemi yaptı. Öğrenci velileri de öğrencilere destek verdi.

Sorgun İmam Hatip Lisesi bahçesinde toplanan bir grup öğrenci, bazı öğretmenlerin kendilerine yönelik rencide edici, küçük düşürücü sözler sarf ettiğini iddia etti. 12/A sınıfı öğrencisi B.C., okulda bazı öğretmenlerin düz lise ve Anadolu lisesi ayrımcılığı yaptığını öne sürerek, “Ben 4 yıldır İmam Hatip Lisesi öğrenciyim, ancak, doğru düzgün mesleki dersi alanında hiçbir şey öğretilmedi. Matematik çözdüğümde, 'Neden matematik çözüyorsunuz? Siz Fen Lisesi öğrencisi misiniz?' diyorlar. İmam Hatip Lisesi öğrencisi de matematik çözebilir. Biz okulumuzdaki bu ayrımcılığın kalkmasını, öğrenciye değer verilmesini ve öğrencilere hakaret içeren sözlerde kimsenin bulunmamasını istiyoruz." dedi.

Öğrencilerinden 9/A sınıfı öğrencisi E.Y. de okula 451 puanla girdiğini ifade ederek şöyle konuştu: "Öğretmenlerimiz bana 'Bu kadar yüksek puanla neden bu okula geldin?' diyorlar. Ben diğer arkadaşlarım gibi dini eğitim verilen bir okula gelmek istedim. Okulumuzdaki birkaç öğretmen bizleri küçümseyerek hitap ediyor. Biz bu öğretmenlere gerekli cezanın verilmesini bekliyoruz. Bu yüzden arkadaşlarımızla derslere katılmama kararı aldık."

Okul Aile Birliği Başkanı ve aynı zamanda İl Genel Meclis Üyesi olan Çağlayan Yıldız da öğretmenlerin öğrencilere karşı yaptığı bu tür davranışların doğru olmadığını söyledi. Çağlayan, "Biz bu konuyu okul idaresi ile görüştük. Burada hem lise, hem de Anadolu Lisesi eğitim görüyor. Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde 460 puanla okuyan öğrenciler bulunuyor. Ancak şu anda öğrenciler büyük bir hayal kırıklığı içerisinde. Öğrenciler eğitim adına hiçbir şey alamadıklarını belirtiyor. Özellikle birkaç öğretmenimizde sıkıntı var." şeklinde konuştu.

Ayhan Arslan isimli öğrenci velisi de öğrencilere bazı öğretmenlerin davranışları nedeniyle destek olmak için geldiklerini belirtti. Yapılan davranışı çok yanlış bulduklarını söyleyen Arslan, "Okul yetkilileri ile görüştük. Çocuklarımıza bu tür hakaret eden öğretmenleri okulda istemiyoruz." diye tepki gösterdi. Konuya ilişkin okul müdürü ve öğretmenler ise herhangi bir açıklamada bulunmadı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER