ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 13:05

İller Bankası'ndan, belediyelere 6 ayda 311 milyon TL atıksu desteği


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu İller Bankası, yılın ilk yarısında belediyelere atıksu için 311 milyon lira finansma desteği sağladı.

İller Bankası, atıksu arıtma tesisi ihtiyaçlarını hibe ve kredi desteğiyle çözüme kavuşturuyor. Banka, bu yıl, geçmiş yıla oranla daha fazla atıksu artıma tesisi inşaatı için maddi destekte bulundu. İller Bankası, bu yılın ilk yarısında belediyelere atıksu artıma ihtiyacı için 311 milyon lira finansman yardımı yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, temiz çevre ve sürdürülebilir şehircilik anlayışının gereği olarak yerel yönetimlerin her türlü alt yapı ve üst yapı hizmetlerine proje ve finansman desteği sağlayacaklarını kaydetti.

SİYASİ AYRIM YAPMIYORUZ

Bakan Bayraktar, "2013 yılı içerisinde yerel yönetimlerin ihtiyaçlarını göz önüne alarak gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucu atıksu arıtma alanında 19 proje ve 53 tesis inşaatıyla toplam maliyeti 311 milyon lira olan 72 adet iş yürütüldü. Geçtiğimiz yıllarda ortalama 75-80 civarında atıksu arıtma proje ve tesis inşaatı gerçekleştirilirken, bu yılın ilk altı ayında bu ortalama rakama ulaşmış bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde yapacağımız yeni ihalelerle bu rakamın yıl sonuna kadar önemli bir noktaya geleceğini tahmin ediyoruz. Çevreyi korumak için ne kadar fazla tesis yaparsak o kadar fazla nüfusa hizmet sağlamış olacağız. Çevre değerleri insanlığın ortak malıdır. Çevrenin korunması yönünde bize proje getiren bütün belediyelere, hiçbir siyasi ayrım yapmadan sonuna kadar destek veriyoruz.” dedi.

BAŞBAKAN'IN TALİMATIYLA DİNAMİZME KAVUŞTU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İller Bankası’nı büyük bir dinamizme kavuşturduklarını belirten Bakan Bayraktar, sorunları Ankara’da oturarak değil bizzat sahada ve şantiyede tespit ettiklerini ve böylece her yeni projede daha iyi hizmet verdiklerini söyledi. Gelişen yeni teknolojileri devreye soktuklarını kaydeden Bakan Bayraktar, “Atıksu arıtma projelerinde farklı mühendislik dallarından uzmanlar görev almaktadır. İller Bankası’nın bu anlamda çok önemli bir uzman altyapısına sahip olması yerel yönetimler için büyük bir fırsattır.” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER