ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 14:44

İlker Başbuğ hiç hastaneye başvurmadı


Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği (TKHB) İstanbul Bakırköy Bölgesi Genel Sekreterliği, eski genelkurmay başkanı İlker Başbuğ'un, tutukluluğu süresince tedavi ya da kontrol amaçlı Silivri Devlet Hastanesi'ne başvurmadığını bildirdi.
     Genel sekreterlikten yapılan açıklamada, Can Ataklı'nın, Vatan Gazetesi'nde bugün yer alan köşe yazısında ''Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Silivri Devlet Hastanesi'ne geldiğinde kendisine çay ikram edilmediğinden ve bu direktifin de hastane başhekimi tarafından verildiğini'' iddia ettiği belirtildi.
     Bu iddialar üzerine Silivri Devlet Hastanesi otomasyon sistemindeki hasta kayıtlarının incelendiği ve Başbuğ adına herhangi bir kayda rastlanmadığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     ''Sayın Başbuğ, tutukluluk süresince ilgili hastaneye muayene/kontrol için başvurmamıştır. Hastalarımız, hastanemize başvuru yapmaları durumunda otomasyon sistemine kayıtları yapılır ve muayene protokolü bu şekilde başlar. Ancak sayın İlker Başbuğ muayene için hastanemize daha önce hiç gelmemiş olup, otomasyon sisteminde de kaydı bulunmamaktadır. Hastanemizde tutuklu ve hükümlülerin poliklinik muayenesi ve tetkik işlemleri için Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılmış olan protokol doğrultusunda hareket edilmekte olup, öncelikli muayeneleri sağlanmakta ve bekletilmemektedirler. Kaldı ki güvenlik nedeniyle böyle bir eylemin yerine getirilmesinin doğuracağı sakıncalar da malumdur.''
     Köşe yazarı Ataklı'nın, bilgiyi Silivri Devlet Hastanesi'nde çalışan bir görevliden aldığını iddia ettiği aktarılan açıklamada, ''Fakat sayın İlker Başbuğ, tutukluluğu süresince ne tedavi amaçlı ne de kontrol amaçlı Silivri Devlet Hastanesi'ne başvurmuştur. İlkeli gazetecilik anlayışı, yazı yazılmadan önce iddialar hakkında konunun muhataplarından yani hastane başhekimi, sayın Başbuğ'un ailesi veya avukatından bilginin doğru veya yanlış olup olmadığının teyidini gerektirirdi. Görevlerini en iyi şekilde yapan kamu görevlilerimizi konuyu araştırmadan, haksız yere, vicdansızlıkla itham edilmesi basın etik anlayışı ile bağdaşmayan, kabul edilemez bir tavırdır.''
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER