ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 13:39

İlkadım'da engelliler için iki adım

İlkadımda engelliler için iki adım


Samsun İlkadım Kaymakamlığı Avrupa Birliği ve Proje Araştırma Merkezi (APAM) Merkezi’nin ‘İlkadım’da Engelliler için İlkadım’ sloganıyla Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (OKA) sunduğu iki proje kabul edildi. Hayata geçecek ‘Beni Gerçekten Anlıyor Musun' ile 'Engelli ve Yaşlıların Kamu Hizmetlerine Engelsiz Erişimi' projeleriyle engelli ve yaşlı vatandaşların kamu hizmetlerine rahat ulaşması ve günlük yaşamlarının kolaylaşması hedefleniyor.

Engelli ve yaşlı vatandaşlar için büyük önem taşıyan projelerin tanıtım toplantısı İlkadım Kaymakamlığı lokalinde yapıldı. Kaymakam Ahmet Narinoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Yavuz Yılmaz, APAM Koordinatörü Civan Çelik ile Orta Karadeniz Engelliler Derneği üyelerinin katıldığı toplantıda hayata geçecek projeler tanıtıldı. ‘Beni Gerçekten Anlıyor Musun Projesi' ile ilgili Orta Karadeniz Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Akbulut, 'Engelli ve Yaşlıların Kamu Hizmetlerine Engelsiz Erişimi Projesi' hakkında da Piri Reis Ticaret Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Hüseyin Özer katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantıda yaptıkları çalışmaları anlatan İlkadım APAM Koordinatörü Civan Çelik, ilçede hali hazırda 40 proje yürüttüklerini söyledi. 6 aylık çalışma sonucu hazırladıkları 4 projeden ikisinin OKA tarafından destekleneceğini ifade eden Çelik, projelerin engelli ve yaşlı vatandaşların hayatını büyük ölçüde kolaylaştıracağını kaydetti.

İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu ise eğitim, gençlik ve engelliler adına hayata geçirdikleri her projenin ilçeye doğrudan hizmet götüreceğini, kentte yaşayan bireylerin hemen karşılık bulup günübirlik faydasını göreceğini vurguladı. “Buradaki yapılan proje faaliyeti, aslında helva pişirme olayıdır. Un, şeker, yağ, kazan var, bir usta gelip pişirecek. Aslında bizim yaptığımız budur." diyen Kaymakam Narinoğlu, “Toplumun bütün kesimlerine önceliklerini ve kritik alanlarını sorduk. Karşımıza eğitim, gençlik ve engelli kriterleri çıktı. Biz de bu 3 alanlarda yoğunlaşıp çalıştaylar yaptık. Bunun sonucunda projeler hazırlandı. İki tanesi OKA tarafından kabul edildi. Biz hizmet sunarken kamunun kalitesinin yüksek olması, insanların özel durumlarının göz önünde bulundurulması, etkin ve hızlı şekilde problemini çözmesi, inisiyatif kullanmasını istiyoruz. Kamuda çalışan personelin kalitesinin yüksek olmasından yanayız. Kamu, yerel yönetimler, özel sektör kaynakları ile hayırsever yardımları var. Bunları harekete geçirecek kurumlar da var. İş ve güç birliği yapıp adına da proje diyerek topluma daha pratik ve verimli hizmet sunmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Engelli ve Yaşlıların Kamu Hizmetlerine Engelsiz Erişimi Projesi’nden ilçede yaşayan 12 bin 337 engelli ve 26 bin 61 yaşlı yararlanacak. Proje kapsamında 7 kurumun toplandığı İlkadım Kaymakamlığı’na engelli asansörü yapılacak. Engelli ve yaşlılar bu sayede kamu birimlerine rahatlıkla ulaşabilecek.

Projenin 195 bin TL maliyetli olduğu öğrenildi. ‘Beni Gerçekten Anlıyor Musun' ile de il genelinde yaşayan en az ön lisans mezunu 15-29 yaş arası 20 işsiz gence 320 saat işaret dili tercümanlığı eğitimi ve kişisel gelişim eğitimleri verilecek. Ayrıca 100 işitme engelliye 25 saat ortak işaret dili, kamu ve özel sektörde çalışan 400 personele 15’er saat işaret dili farkındalığı eğitimleri gerçekleştirilecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER