ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 12:46

İlk yerli petrol arama gemisi denize iniyor

İlk yerli petrol arama gemisi denize iniyor


Deniz altında sismik araştırmalar yapacak, petrol arayacak, deniz altı haritaları çıkaracak ve su altındaki yaşamı inceleyecek ilk yerli araştırma gemisinde sona yaklaşıldı. Yarın denize indirilecek araştırma gemisi, yüzde 60 oranında yerli imkânlarla inşa edildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılacağı törenle yarın denize indirilecek geminin, denizin 3 bin metre derinliğine kadar araştırma yapılabileceği belirtildi.

Türkiye'de inşa edilen ilk araştırma gemisi olan TÜBİTAK Marmara gemisi, oşinografik araştırmalar gerçekleştirmek amacıyla yapıldı. 13 milyon 800 bin TL'ye mal olan gemi, 45 metre uzunluğunda, 9 metre genişliğinde. TÜBİTAK Marmara deniz altı haritaları çıkaracak, deniz hareketleri ve su altındaki canlı yaşamını inceleyecek, deniz kirliliği araştırmaları da yapacak. İncelemelerinde 3 bin metre derinliğe inecek teknik kapasitesi bulunan araştırma gemisi, ilgili ekipmanların eklenmesiyle petrol araması ve sismik araştırmalar da yapılabilecek. Gemi, 11 bilim adamı, 12 mürettebatla iç sularda faaliyet gösterecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER