ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 10:51

İlk kez bir çivi çakılacak!

İlk kez bir çivi çakılacak!

Türkiye'nin acı anılarını taşıyan Yassıada Yargılamaları'yla bilinen adaya yıllar sonra ilk kez bir çivi çakılacak! Yassıada Projesi’ni mimarı anlattı.


Yassıada, 27 Mayıs Darbesi döneminde burada gerçekleştirilen ve Demokrat Partililerin (DP) yargılandığı Yassıada Yargılamaları ile de tanınır. 18 yıl süren davanın ardından 1995 yılında  İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne bağlı enstitünün de taşınamısyla Yassıada artık atıl bir duruma geldi. Yıllardır atıl bir halde duran adaya AK Parti ilk kez çok önemli bir proje ile el atıyor. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK)’da Yassıada’da yapılacak olan projenin masaya yatırıldığı öğrenildi.

AK PARTİ MKYK’DA ‘DEMOKRASİ MÜZESİ’ KONUŞULDU

Demokrat Parti Genel Başkanı ve eski Başbakan merhum Adnan Menderes’in idama mahkum edildiği, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin kurduğu mahkemeye sahne olan Yassıada’ya Demokrasi Müzesi kurulmasıyla ilgili planlamalar, AK Parti MKYK toplantısında tartışıldı. Star gazetesinin haberine göre, AK Parti kaynaklarından gelen bilgilere göre proje ile ilgili şu ana kadar hazırlanan detayların bir sunum halinde Başbakan Erdoğan’a anlatıldığı ifade edildi. Projenin mimarı ve aynı zamanda AK Parti MKYK üyesi olan Çiğdem Karaaslan’ın toplantı üyelerine detaylı bilgi verdiği öğrenildi.

OTEL VE KONGRE MERKEZI OLACAK

Projenin ne zaman hayata geçirileceğine ilişkin diğer detayların da yakın bir tarihte kesinlik kazanabileceği belirtiliyor. Projede bir otel ve bir de kongre merkezinin de bulunduğu gelen bilgiler arasında yer aldı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER