ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 14:14

"İlk kardeşi" Visoko oldu


Ankara Altındağ Belediyesi, Avrupa'nın ilk başörtülü belediye başkanı tarafından yönetilen Bosna-Hersek'in Visoko Belediyesi ile kardeş belediye mutabakat zaptı imzaladı.
     Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er ve İller Bankası temsilcileriyle Visoko Belediyesi'ni ziyaret etti. Türkiye'den gelen heyet, belediye binasında Visoko Belediye Başkanı Amra Babiç tarafından karşılandı. Daha sonra Türkiye'den gelen heyetle Visoko Belediyesi temsilcileri ve meclis üyeleri toplantı yaptı.
     Visoko Belediye Başkanı Amra Babiç, toplantıda yaptığı konuşmada, Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki ve heyetin diğer üyelerine kenti ziyaretleri dolayısıyla teşekkür etti. Babiç, "Bu iki kardeş belediyenin ilk resmi buluşmasıdır. Gelecekte iyi bir işbirliği ve dost ilişkisi kurulacağına inanıyorum. İki belediye olarak milletlerimiz ve devletlerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağımıza inanıyorum" diye konuştu.
     Visoko Belediye Meclis Salonu'nda daha sonra iki belediyenin tanıtım slaytları gösterildi. Tanıtımın ardından Babiç ve Tiryaki, her iki belediyenin meclisi tarafından imzalanan "kardeş belediye mutabakat zaptını" birbirlerine takdim etti. Böylece Altındağ ve Visoko belediyelerinin kardeşliği resmiyet kazandı.
    
     -Altındağ'ın ilk kardeş belediyesi-
    
     Visoko Belediyesi'ne yaptıkları ziyareti AA muhabirine değerlendiren Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Visoko Belediye başkanı Amra Babiç'in kendilerini daha önce iki kez ziyaret ettiğini söyledi. Tiryaki, "Bizim de şimdiye kadar kardeş belediyemiz olmadı. Hem Sayın Başbakanımızın arzusu hem de Visoko'dan gelen ve bizi ziyaret eden heyetin heyecanı, belediye meclisimizin böyle bir karar almasına vesile oldu ve Visoko ile kardeş olmayı karar verdik" diye konuştu.
     Visoko Belediyesi'ndeki çalışanların gayretli olduklarını gördüğünü ifade eden Tiryaki, kendi belediyelerini çok zor koşullardan belli bir noktaya getirdiklerini, dolayısıyla Visoko'ya da ciddi anlamda destek olmak istediklerini söyledi.
     Kente teknik bir heyetle nelerin yapılıp yapılamayacağını görmek için geldiklerini belirten Tiryaki, "Bu ziyaret kapsamında kentin altyapı sorunlarını inceleyeceğiz. Dolayısıyla bu sadece ziyaretten oluşan bir gezi değil, mutlaka bu gezinin bir eseri kalacak" dedi.
     Türkiye'den gelen heyet daha sonra kentteki Zaviçay Müzesi'ni, şehrin sinema salonunu ve camileri gezdi. Heyet ayrıca, "Kutlu Doğum Haftası" kapsamında düzenlenen ilahi konserine de katıldı.
     Heyetin dört günlük ziyareti kapsamında, "Visoko Belediyesi su temini, kanalizasyon ve atık su arıtma" konulu sunum yapılacak, kentteki su rezervuarları incelenecek. Heyet ayrıca, kentin önemli tarihi ve kültürel yerlerini de ziyaret edecek.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER