ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Haziran 2014 Cumartesi 22:42

İlk iftarı Soma’da yaptılar

İlk iftarı Somada yaptılar

Bakan Yıldız ve İslam, Soma'da maden şehitliğini ziyaret etti.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Soma için düzenlenen bağış kampanyalarının devam ettiğini, bu kampanyaların bitmesinin ardından toplanan bağışın hesaplanarak, belli prensipler dahilinde şehit ailelerine dağıtılacağını bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Ramazan ayının ilk iftarını 47 gün önce maden faciasıyla sarsılan Soma'da, şehit madencilerin aileleri ve kazadan sağ kurtulan madencilerle yaptı.
TKİ Eli Müessesesi Sosyal Tesisleri'nde yaklaşık bin 500 kişinin katılımıyla düzenlenen iftar yemeği öncesi tüm masaları dolaşan bakanlar, ailelerle sohbet ederek sorunlarını dinledi.

İftarda bir konuşma yapan Bakan İslam, Soma'nın çok büyük bir felaket geçirdiğini, hükümet olarak ilk günden itibaren yaraları sarmaya çalıştıklarını belirtti.

"Bizler de kendimizi artık Somalı gibi görüyoruz. Sizleri ailemizden bir fert gibi görmeye başladık. Bunun için ilk iftarda bir arada olmayı istedik" diyen İslam, bundan sonra kendilerine düşen en önemli görevin, aileleri ayakta tutmak olduğunu ifade etti.

Bakan İslam, masaları dolaştığı sırada vatandaşların bazı sorular sorduğunu, bazı konulara açıklık getirmek istediğini anlatarak, prim borçları nedeniyle maaş bağlanamayan şehit yakınlarına maaş bağlayabilmek için yaptıkları yasal düzenlemenin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçtiğini, Cumhurbaşkanlığı onayından sonra aynı hafta içinde kalan 67 aileye de maaş bağlanacağını kaydetti.
İslam, her şehidin ailesinden birer kişiye istihdam hakkı tanıyan yasal düzenlemenin de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçtiğini, Cumhurbaşkanlığı onayının ardından taleplerin alınacağını ve uygun işler bulunduktan sonra atamaların yapılacağını ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Soma'daki her şehidin ailesine en az bir ev yapılacağı yönündeki sözünü hatırlatan İslam, şöyle konuştu:

"AFAD'daki yardım hesapları kapandıktan sonra belli olacak. Şu an bağış hesapları açık, oraya vatandaşlar, şirketler bağış yapıyor, vaatlerde bulunuyorlar. Söylendiği günde kapanacak, ondan sonra ne kadar biriktiği hesaplanacak, kamuoyuna açıklanacak. Bu açıklama yapıldıktan sonra gayet şeffaf şekilde hesapta biriken meblağın Soma şehitleri lehine nasıl kullanılacağı kararlaştırılacak. Tuhaf gazete haberleri görüyoruz. Soma'ya yapılan yardımlar yerine ulaşmadı anlamına gelen, daha çirkin ifade edilmiş bir haber vardı. Bağışlar henüz sonuçlanmadığı için ulaşmadı, hala bağış kabulü devam ediyor. Bağış kabulü bittikten sonra, son para da yatırıldıktan sonra yekun ne kadar ona bakılacak, belli prensipler dahilinde şehit ailelerine bu meblağ dağıtılacak."


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER