ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 16:05

İlk hayvan ambulansı hizmete başladı


Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), yeni hizmete koyduğu ''hayvan ambulansı'' ile artık hasta hayvanlara anında müdahale edebilecek.
    
YYÜ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından 200 bin liraya alınan tam donanımlı hayvan ambulansının anahtar teslimi ve tanıtımı amacıyla Veterinerlik Fakültesi'nde tören düzenlendi.
    
Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni aldıkları hayvan ambulansı ile artık hasta hayvanlara anında müdahale edeceklerini, gerekirse araçta ameliyat bile yapabileceklerini söyledi.
    
Uygulamayla üniversitenin bölgede bir ilki gerçekleştirdiğini vurgulayan Battal, bölgenin hayvancılık bölgesi olduğunu, bu nedenle hayvan ambulansının çok önemli olduğunu belirtti.
    
Battal, hayvan ambulansının Türkiye'de birkaç yerde olduğunu, bölgede ilk kez Van'a getirildiğini kaydederek, şöyle konuştu:
    
''Türkiye'de birkaç tane olan hayvan ambulansının birini üniversitemize kazandırdık. Bu, ciddi bir ihtiyaçtı. Van, hayvancılık açısından iyi bir noktada. Eskiden hayvan hastalandığında 'kes, ye' mantığı vardı. Ama artık böyle değil. 'Tedavi et, tekrar yararlan' mantığı toplumda yayılıyor. Bu kapsamda ambulans ciddi hizmet verecek. Hem ambulansla hasta hayvanlar taşınacak hem de köylere aşılama çalışmaları yapılacak. Öğrencilerimizle yerinde hasta muayenesi yapılacak. Staj ve çiftçilerimize yararlı olması açısından çok önemli hizmet verecek. Hasta hayvanlara araçta ameliyat yapılabilecek. Tam donanımlı bir ambulans. Van'ımıza ve üniversitemize çok ciddi hizmet verecek.''
    
     Çağrı merkezi kurulacak
    
Hasta hayvan sahiplerinin hizmete daha rahat ulaşabilmesi için çağrı merkezi kuracaklarını anlatan Battal, bunun için çalışma yaptıklarını bildirdi.
    
Battal, ''Çağrı merkezleri oluşturacak, numaraları da ambulansın üzerine yazacağız. Vatandaşımız bize çok rahat ulaşabilecek. Ambulansın maliyeti 200 bin lira. Ama tam donanımlı bir ambulans'' dedi.
    
Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Soygüder ise vatandaşların ambulansı görünce farklı tepkiler verdiğini dile getirerek, ''Vatandaşlar 'İnsanlar kendilerine ambulans bulamıyor, siz hayvanlara ambulans alıyorsunuz' diyor. Ben de 'Siz kendi hakkınızı arayın, biz de hayvanların hakkı için uğraşıyoruz' dedim'' diye konuştu.
    
Konuşmaların ardından Battal, yaptığı test sürüşünün ardından ambulansın anahtarını Dekan Soygüder'e teslim etti.
    
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER