ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2014 Cumartesi 18:39

İlhan ve Turhan Selçuk kardeşler Hacıbektaş’ta anıldı

İlhan ve Turhan Selçuk kardeşler Hacıbektaşta anıldı

Cumhuriyet gazetesi eski imtiyaz sahibi ve gazeteci-yazar İlhan Selçuk ile kardeşi karikatürist Turhan Selçuk ölümünün, 4. yıldönümlerinde Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen iki ayrı törenle anıldı.


Hacıbektaş ilçesinin Çilehane mevkiindeki Ozanlar Yolu üzerindeki ‘İz Bırakan Aydınlar' mezarlığında düzenlenen anma etkinliğinin öncesinde, Turhan Selçuk’un eşi Ruhan Selçuk, Turhan Selçuk’un çok sevdiği Mor Starts ve beyaz gülleri Turhan’ın mezarına koydu.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, tüm yaşamları boyunca Atatürk ilke ve devrimleri ile onun aydınlanmacılığının yılmaz savunuculuğunu yapan İlhan-Turhan Selçuk kardeşlerin, her türlü baskı ve dayatmalara karşı dik duruşları ile topluma örnek oluşturduklarını söyledi.

Turhan Selçuk’un kızı, İlhan Selçuk’un yeğeni Aslı Selçuk’da, İlhan ve Turhan Selçuk’un çocukluklarından itibaren Mustafa Kemal Atatürk ve vatan sevgisi ile büyüdüklerini ifade etti. Selçuk kardeşlerin, babaları Mehmet Kasım Selçuk’un subay olmasından dolayı Anadolu’nun değişik il ve ilçelerini gezme fırsatı bulduklarını anımsatan Selçuk, "Yolun, izin, radyonun, elektriğin ve iletişimin olmadığı Anadolu’da büyürler, ikisi de Cumhuriyet’in kuruluşunu görür. Türkiye sürekli yaşanan savaşların yıkımlarını izlerini taşıyordur. Bu yıkımlar bu izler onları çok etkiler. Turhan Selçuk, halkın içinden gelen, ezileni, sömürüleni ve her zaman halktan ve haktan yana olan Abdülcanbaz karakterini yaratır. Gerçekte Abdülcanbaz Turhan Selçuk’un ta kendisidir. İlhan Selçuk, Ziverbey Köşk’ünde gözleri bağlı, zincirli, köpekli işkence görür. İşkence altında insanlık onuru savaşımı verdi. İkisinin de yaşamları gözaltılarla, davalarla, sorgulamalarla, tutuklamalarla, işkencelerle geçer. Çünkü ikisi de Türkiye’yi, Cumhuriyet’i, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ay yıldızlı bayraklarını çok seviyorlardır. Düşünce ve ilkeleriyle inançlarından hiçbir zaman ödün vermeyen Selçuk kardeşler, karikatürlerinde, kitaplarında ve dördüncü boyutta yaşamayı sürdürüyorlar.” şeklinde konuştu.

Anma töreninde konuşan Turhan Selçuk’un eşi Ruhan Selçuk da, Turhan ve İlhan Selçuk’un her ne kadar aralarında olmamalarına karşın, hep yanı başlarında olduklarını dile getirdi. Selçuk; “Yıllar önce çizdikleri ve yazdıkları tüm canlılığıyla güncelliğini koruyarak insanlığı aydınlatmaya ve eğitmeye devam ediyor. Hayatlar mutlaka ölümle kesişecek ama kalemleriyle hayatı çizen ve yazan Selçuk kardeşlerin hayatı, nehirlere, denizlere dönüşerek devam edecek. Eserleriyle ölümsüzleşen Selçuk kardeşleri, gönül dolusu çizgilerle ve yazılarla yüreğimizde hissederek anıyoruz. Onlar gönlümüzde ve ruhumuzda hep yaşayacaklar” dedi.

Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker ise çizgi ustası Turhan Selçuk’un, karikatürün seçici, bilgili, düşünceli, kucaklayıcı, zihin acısı, eleştirici ve birleştirici ırmağından herkesin su alması için büyük bir çaba gösterdiğini söyledi.

CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı Mustafa Balbay da, 21 Haziran’ın dünyada gün ışığının en uzun süreli olduğu gün olması ile bilge insan İlhan Selçuk bu günde hayata veda etmesinin oldukça anlamlı olduğunu kaydetti. Balbay; “Ergenekon soruşturması başladığında ‘Asıl amaç Ordu ve Yargı’ demişti. Ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Zaten en büyük sıkıntısı sürekli haklı çıkması idi. Ama bizler asla mücadeleyi bırakmamalıyız, umudumuzu daha da güçlendirip hayata gülümsemeyi sürdürmeliyiz. İlhan ve Turhan Selçuk ağabeylerimize karşı borcumuzun ödenmesi onların düşüncesinin arkasında durup, o düşünceyi iktidara taşımaktır.” dedi.

Daha sonra törene katılanlar İlhan ve Turhan Selçuk’un gömütüne karanfil bırakarak saygı geçişinde bulundu. Törene katılan vatandaşlara Hacıbektaş Belediyesi ekipleri tarafından lokma dağıtıldı. Selçuk kardeşler için ikinci etkinlik Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Heykel sanatçısı Hasan Fehmi Hızal’ın hazırladığı ‘3 boyutlu Turhan Selçuk Çizgi Kahramanları Heykel Sergisi’nin açılışı Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi’nde yapıldı.

CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet gazetesi başyazarı Mustafa Balbay, CHP İstanbul Milletvekili Sebahat Akkiraz, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Orhan Erinç, Turhan Selçuk’un eşi Ruhan Selçuk, kızı Aslı Selçuk’un yanı sıra çok sayıda sanatseverin katıldığı sergi 1 hafta süre ile açık kalacak. Milletvekili Sabahat Akkiraz, Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi’nde İlhan Selçuk’un sevdiği türküleri seslendirdi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER