ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 11:41

Ilgaz Dağı'nda yaban hayvanları için yemleme


Ilgaz Dağı'ndaki olumsuz hava şartları nedeniyle yiyecek bulmakta sıkıntı çeken yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.
Yılın büyük bölümünde karın eksik olmadığı Ilgaz'da, yaban hayvanlarının aç kalmaması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Çankırı Şube Müdürlüğü ekipleri yemleme çalışması yaptı.
Çankırı Şube Müdürü Hasan Kozan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu kış hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde gitmesi nedeniyle yemleme çalışmalarına geç başladıklarını söyledi.
Kent merkezinde kar yağmamasına karşın Ilgaz Dağı'nda beyaz örtünün egemen olduğunu anlatan Kozan, "Biz de bu nedenle yemleme çalışmasını dağda belirlediğimiz 3 bölgede gerçekleştirdik. Buralara 30 balya ot, 400 kilogram buğday ve bol miktarda saman bıraktık. Hava şartları yemlerin sadece bir bölümünü kullanmamıza neden oldu. Depomuzda daha çok miktarda yem var" diye konuştu.
Kozan, hava şartlarına göre Ilgaz Dağı'ndaki yaban hayvanlarına yönelik çalışmalara devam edeceklerini, yemleri genelde ağaç diplerine ve karda kaybolmayacak güvenli alanlara bıraktıklarını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER