ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 21:24

"İleri teknoloji kullanılmadan verim sağlanamaz"

"İleri teknoloji kullanılmadan verim sağlanamaz"


Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) Başkanı Osman Dolar, "Tarım ve hayvancılığın ileri teknolojiler kullanılmadan yapılması, bölgede istihdamın artırılması açısından yetersiz kalmaktadır." dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Dolar, bölgenin kalınmasında hayvancılık ve tarımın önemini vurguladı. Dolar, "Doğu Anadolu denilince ekonomik olarak akla ilk gelen sektör tartışmasız tarım ve hayvancılıktır. Bölgenin tarım ve hayvancılığa uygun meralara sahip olması nedeni ile çok geniş bir sektör alanı ortaya çıkmaktadır." ifadelerini kullandı. Dolar, geniş çayır ve meraların yaklaşık yüzde 42’sinin kendi bölgelerinde yer aldığını belirterek çayır ve meralarından en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini aktardı.

Son 20 yılda dünyadaki ilerlemenin aksine Türkiye’de bir gerileme yaşandığını dile getiren Dolar, "Türkiye büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı açısından Avrupa’da ikinci, dünyada altıncı sıradadır. Fakat buna rağmen hayvan sayısı ve hayvancılığa verilen önem gittikçe azalmaktadır. Bölgeye bakıldığında etkin çalışan, başarılı kooperatif sayısının son derece az olduğu görülmektedir. Sivil toplum kuruluşlarının gerekliliği benimsenememiş, bölgedeki üreticilerin kendi haklarını savunulacağı bir yapı kazanılamamıştır. Ortak hareket etme ve işbirliği konularında bir kültürel alışkanlık bölgede henüz gelişmemiştir." dedi.

"SÜT VE ET TEŞVİKLERİNDE POZİTİF AYRIMCILIK GEREKİR"

Dolar, bölgede birçok kalkınma projeleri geliştirildiğini belirterek bu projelerle çiftçilere destek sağlandığını söyledi. Dolar, "Fakat bu teşviklerde doğu Anadolu’nun iklim yapısı rakım yüksekliği göz önüne alınmalıdır. İkliminin yem bitkisi üretimine uygun olması hayvancılığın bölgede gelişmesine katkıda bulunurken, kışların uzun ve sert geçmesi olumsuz bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Mera ve çayırların uzun süre karla kaplı olması hayvanların ahırda kalma süresini artırmaktadır. Bu nedenle teşvikler sağlanırken bölgenin iklim yapısı kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın süt ve et teşviklerinde pozitif ayrımcılıkla bölgeye göre düzeltilmesi gerekir. Çünkü bu bölgede tarım ve hayvancılık çok zor şartlarda yapılmaktadır. Et ve süt teşvik rakamlarının bakanlığın yurt genelinde belirlediği rakamlarla değil de, pozitif ayrımcılıkla, bölgenin olumsuz şartları göz önünde bulundurularak, bölge için tekrar belirlenmeli. Mevcut soğutulmamış süt teşvikinin 4 kuruştan 10 kuruşa, Soğutulmuş süt teşvikinin 8 kuruştan 15 kuruşa, et teşvikinin ise 1 liradan 2 liraya çıkarılmasını istiyoruz." diye konuştu.

Dolar, örgütsüzlük nedeniyle ürünlerin satış fiyatının belirlenmesinde taraf olmayan üreticilerin, aynı zamanda ürünlerini pazarlama konusunda da önemli problemler yaşadığını sözlerine ekledi. Dolar, "Örgütü olmayan, dağınık bir topluluğun sesini duyurması, sorunların çözümü için gerekli güce sahip olması ve makro düzeylerde üretim planlaması yapılabilmesi mümkün değildir." açıklamasında bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER