ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 21:26

İlahiyat fakültesi dekanları Sivas’ta toplandı

İlahiyat fakültesi dekanları Sivasta toplandı


Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatipoğlu başkanlığında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde (CÜ) bir araya gelen
ilahiyat fakültesi dekanları, yeni eğitim yılında okutulacak müfredat programını görüştü.

        CÜ Senato Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatipoğlu, 2013-2013 eğitim öğretim yılında ilahiyat fakültelerinde yeni müfredatın nasıl olması gerektiğini istişare etmek amacıyla toplantının ilkinin Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde düzenlendiğini belirtti. Prof. Dr. Hatipoğlu, "Bizim iki gündem maddemiz var. Resmi gündem maddemiz hazırlık sınıflarının uygulamasıyla alakalı fikir alış-verişinde bulunmak. Ama dolaylı olarak ise 15 Ağustos’ta alınmış olan karar, müfredat programıyla ilgili düşüncelerinizi almak ve bizim o süreçle alakalı kısaca bilgilendirme yapmamız. Bugün biz bu 3 saate bu iki meseleyi sığdıracağız.” şeklinde konuştu.

        Toplantıda dekanlar ve öğretim üyeleri görüş ve düşüncelerini dile getirdi. Toplantıya CÜ Rektör Yardımcısı Prof. Hüseyin Yılmaz, CÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, CÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Bozkuş ve bölgede bulunan üniversitelerin ilahiyat fakültesi dekanları ve öğretim üyeleri de katıldı.

        YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatipoğlu, toplantının ardından Rektör Faruk Kocacık’ı ziyaret etti.

        İLAHİYAT FAKÜLTESİ MÜFREDATI GÜNCELLENECEK

        Prof. Dr. Hatipoğlu, ilahiyat fakültelerinin yeni müfredatı için bölge dekanlar toplantısı yaptıklarını belirterek, birinci toplantıyı Cumhuriyet Üniversitesi’nde, bu bölgede bulunan yaklaşık 30 dekan ve Arap Dili Belagati Bölümü öğretim üyeleri ile yaptıklarını anlattı. Daha sonra 5 ayrı bölgede yaklaşık 80 civarında dekan ve bir o kadar da Arapça hocasıyla beraber toplantılar yapacaklarını kaydeden Hatipoğlu, "Yeni müfredat programındaki değişiklikler, uygulaması, özellikle hazırlık sınıfındaki Arapça eğitimi ve öğretiminin kurs sistemine göre yeniden uygulamasını içeriyor program. Bunlarla ilgili fikir alış verişlerinde bulunacağız. Arkadaşların önerilerini dinleyeceğiz ve uygulanabilir olanları ilahiyat fakültelerine tatbik etmek suretiyle eğitim öğretim yılına hazırlık yapmış olacağız. Bu amaçla Cumhuriyet Üniversitesi’ni ziyaret etmiş olduk." ifadelerini kullandı.

        CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık ise "İlahiyat fakültelerinin müfredatının güncelleştirilmesi, günün ihtiyaçlarına cevap verebilmesi adına ilk toplantının üniversitemizde yapılmasından dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. İnşallah öğrencilerimize güzel müfredatla kaliteli bir eğitim verecekler." dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER