ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 10:48

İkisi de aynı vurguyu yaptı: Uyanık olmamız lazım!

İkisi de aynı vurguyu yaptı: Uyanık olmamız lazım!

Çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan aynı vurguyu yaptı.


Reyhanlı'daki patlamalar tüm Türkiye'yi derinden etkiledi. İki ayrı patlamada 40'tan fazla vatandaşımız can verirken 100'e yakın vatandaşımız da yaralandı. Yaralar sarılıyor ancak izi kalıyor. Türkiye'yi tedirgin eden hain saldırı ile ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'dan aynı konuda hassasiyet istedi.

"UYANIK OLMAMIZ LAZIM"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Reyhanlı'daki hain saldırı sonrası yaptığı bir açıklama sürecin hassasiyetine vurgu yaparak "Provokasyonlara karşı uyanık ve dikkatli olmamız lazım" uyarısında bulundu. Gül saldırı sonrası gelişmeleri dakika dakika izledi.

"SABIRLI OLACAĞIZ VE BU SÜRECİ İNŞALLAH AŞACAĞIZ"

Hain eylem için Başbakan Erdoğan'sa "Ben buradan tüm Reyhanlı'daki kardeşlerime şu mesajı göndermek istiyorum. Bu süreç hassas bir süreç. Özellikle çözüm süreci diye ülkemizde yeni bir dönemi başlattık ve bu yeni dönemi hazmedeyemenler, ülkemizdeki bu özgürlük havasının teneffüs edilmesine ne yazık ki olumlu bakamayanlar, bu tür eylemler içerisine girebilir" uyarısında bulunarak bir anlamda böyle bir eylemi beklediklerinin işaretini verdi.

"Buradaki hassasiyetleri kaşımak suretiyle de bu tür adımlar atılabilir. Bildiğiniz gibi burada da 20-25 bin Suriyeli sığınmacı kamplarımızda yaşıyor veya oralardan gelip şu anda bizim misafirimiz durumunda olanlar var. Bunları hazmedememek gibi bir süreç de olabilir. Bunu gerekçe göstererek de orada bu havayı tahrik etmek isteyenler olabilir. Bu konularda da çok çok dikkatli olmamız lazım. Çok çok hassas olmamız gerekir diye düşünüyorum" diyen Erdoğan "Sabırlı olacağız ve bu süreci inşallah aşacağız." sözleri ile içinden geçtiğimiz sürecin bir akıl vesabır süreci olduğuna vurgu yaptı.

"VİCDANI KARARMIŞ, GÖZÜNÜ KAN BÜRÜMÜŞ..."

Türk Silahlı Kuvvetleri'ni de harekete geçiren olay sonrası bir açıklamada Genelkurmay'dan geldi:

"Bugün Hatay ili Reyhanlı ilçesinde meydana gelen, insanlıktan nasibini almamış, vicdanı kararmış, gözünü kan bürümüş odaklar tarafından masum kişilere yönelik olarak yapılan menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, aile yakınlarına sabırlar, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz."

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER