ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 10:50

İkinci el eşyada önlem!

İkinci el eşyada önlem!

Valilik, paraya kolay çevrilebilir eşyaların çalınmasını önlemek için genelge çıkardı.


 Kocaeli Valiliği, kent sınırları içerisinde paraya kolay çevrilebilir eşyaların çalınması, alım ve satımının önlenmesi amacıyla bir genelge yayınladı.

Valilikten yapılan açıklamada, "Kocaeli sınırları içerisinde cep telefonu, bilgisayar, televizyon, inşaat malzemeleri, telefon ve elektrik kablosu, halı, kilim gibi taşınabilir ve kolay paraya çevrilebilir eşyaların çalınmasının, alım ve satımının önlenmesi, çalıntı eşyaların izlenerek, vatandaşların mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla aşağıdaki tedbirlerin alınması uygun görülmüştür." denildi.

Alınan önlemler şöyle: Kullanılmış ve kullanılmamış, ilk satış işlemi dışında satışa sunulan her türlü elektronik ve beyaz eşya ile kullanım ömrünü tamamlamış malzeme veya eşya ile kullanılabilir durumda iken çalınarak kullanılmaz hale getirilen eşyanın, cep telefonu, bilgisayar, telefon, radyo, kasetçalar, elektronik oyuncak ve benzerlerini, kullanılmış altın ve gümüş gibi değerli malzemelerin, ikinci el eşya veya hurda alım satımı yapan işyerlerince bu eşyaları aldıkları veya sattıkları kişilerin kimlik bilgileri kayıt altına alınacak.

Satıcısının kimlik bilgileri belli olmayan ikinci el eşya veya hurda malzemenin alım ve satımı yapılmayacak. Alım satım sırasında ikinci el eşya veya hurda malzemenin mevcut ise modeli, markası, seri numarası, IMEI numarası, rengi, sayısı ve diğer özellikleri kayıt altına alınacak. Mümkün ise ikinci el eşya veya hurda malzemenin fotoğraf veya görüntülü kaydı alınacak. Kayıtlar ilişikteki form doldurulmak suretiyle yapılacak.

Bu genelgeye uymayanlar hakkında, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32’nci maddesine göre işlem yapılacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER