ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 11:49

İKÇÜ, Hazar Üniversitesi ile Azerbaycan’a bilim köprüsü kuruyor


Uluslararasılaşma hedefinde emin adımlarla ilerleyen İzmir’in yeni devlet üniversitesi İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, yeni bir Mevlana Değişim Programı'nı daha hayata geçirdi. Azerbaycan’ın Hazar Üniversitesi ile imzalanan protokol kapsamında 2018 yılına kadar birçok alanda öğrenci ve öğretim üyesi değişim programlarıyla iki ülke arasında bilim köprüsü kurulacak.

Protokolü imzalamak üzere İKÇÜ’yü ziyaret eden Hazar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamlet İsahanlı ve Genel Sekreter-Basın Halkla İlişkiler Koordinatörü Alovsat Amirbeyli’yi; Rektör Prof.Dr. Galip Akhan ev sahipliğinde, Rektör Yardımcıları Prof.Dr.Tancan Uysal,Prof.Dr.İbrahim Kocabaş, Prof.Dr.İbrahim Attila Acar, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Salih Okur’dan oluşan heyet ağırladı.

"DOST VE KARDEŞ AZERBAYCAN İLE İŞ BİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK"

Ziyaretin başında İKÇÜ hakkında bilgilendirmelerde bulunan Rektör Prof.Dr.Galip Akhan öğrenci sayılarının 2500’e, öğretim üyesi sayılarının 400’lere ulaştığını yeni açılan bölümlerle ve bölgede ilk kez İKÇÜ’de açılan bölümler ve fakültelerle büyümeye devam ettiklerini söyledi. Uluslararasılaşmaya verdikleri öneme vurgu yapan Rektör Prof.Dr.Akhan, bilimsel gelişmeleri takip etmek adına İngilizce dilinin mutlaka öğrenilmesi gerektiğini söyledi. Prof.Dr.Akhan, "Dost ve kardeş Azerbaycan’ın saygıdeğer eğitim kurumu Hazar Üniversitesi ile kurduğumuz bu bağı oldukça önemsiyoruz. Herşey önce biraraya gelinerek diyalog kurulması ile başlar. Bizler bundan sonraki süreçte kurulan bu iletişimi arttırarak devam ettireceğiz." diye konuştu.

"İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ BİLİM DÜNYASINA YANSIYACAK"

Hazar Üniversitesi’ni tanıtarak İKÇÜ ile yapılabilecek işbirliği çalışmalarının kendilerini çok mutlu edeceğini belirten Hazar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamlet İsahanlı ise iki üniversite arasında kurulacak bilimsel iş birliği köprüsünün bilim dünyasına yapacağı katkıdan emin olduğunu söyledi. Konuk Rektör Prof. Dr. Hamlet İsahanlı sözlerine şöyle devam etti: “Üniversitelerimiz arasında Mevlana Değişim Programı kapsamında işbirliği yapmayı kararlaştırmış bulunmaktayız. Dinamik bir üniversitede, sevgi dolu bilim adamlarını gördüm ve inandım ki önce İzmir’de sonra bölgede Türkiye’de ve dünyada sayılan bir üniversite olacaksınız” dedi. Prof. Dr. Hamlet İsahanlı daha sonra İKÇÜ anı defterini imzaladı. Karşılıklı iyi dileklerin ardından imzalanan protokol kapsamında, taraflar karşılıklı olarak öğrenci değişiminin yanı sıra öğretim üyesi değişimini içeren ortak araştırmalar yapacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER