ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 12:49

İKÇ ve İYTE güçlerini birleştirdi


İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇ) Rektörü Prof Dr. Galip Akhan ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden 2 üniversite arasında işbirliğini arttırmak için ortaklık anlaşması imzaladı.

    İzmir'in yeni devlet üniversitesi İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi evsahipliğinde düzenlenen toplantıda bir araya gelen akademisyenler 2 kurum arasında akademik işbirliğini hayata geçirmek amacıyla mutabakata vardı. Toplantıda İKÇ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.İbrahim Kocabaş, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Salih Okur, Mühendislik Fakültesi akademisyenleri ve İYTE'den Rektör Yrd. Prof.Dr. Sedat Akkurt, Fen Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Serdar Özçelik, Muhendislik Fakültesi Dekanı Yrd. Doç.Dr Şebnem Elçi ile Teknopark Koordinatörü Emrah Tomur hazır bulundu.

    Asıl amacı işbirliğini güçlendirmek ve her alanda bilimsel güçbirliği sağlamak olan Mutabakat Antlaşması İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan ile İYTE Rektörü Prof. Dr Mustafa Güden tarafından imzalandı. Beş yıl süresince geçerli olacak bu antlaşma, profesör, doçent ve öğrenci eğitimini, ortak çalışma programlarının uygulanmasını, ortak bilimsel-araştırma programlarının ve projelerinin uygulanmasını, yeni müfredat konularının belirleme çalışmalarını, ortak bilimsel ve uzman toplantılarını ve öğretim, bilim ve sanat alanlarında fikir ve deneyim alışverişini destekliyor.

    İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan misafirleri hoş geldiniz sözleriyle karşıladı ve ardından onlara bu tip işbirliklerin her iki kurum içinde sağlayacağı faydalardan bahsetti. Bilginin paylaştıkça artacağını belirten Rektör Prof.Dr.Akhan, “Her 2 üniversite güçlerini birleştirince, elbette ki eğitimin kalitesi de yükselecektir. Herkesin bu birliktelik hakkında olumlu görüşleri olduğunu biliyorum” dedi. Protokolün bir kuruluş aşaması olduğunu dolayısıyla kuvvetli bir geçmişi bulunduğuna değinen Rektör Prof.Dr.Akhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu masada kalacak bir gelişme değil. Çok güzel şeyler olacağını inanıyorum. Ortak projelerin hayata geçirilmesini sağlayacak.”

    Bilimin çok geniş bir alan olduğunu vurgulayan Prof.Dr.Akhan, “Herkesin tüm alanlarda iyi olması beklenemez. Bazı konularda bir bilenden güç almak sizi başarıya götürür. Birbirimize güç vererek daha iyi noktalara geleceğiz.” diye konuştu.

    İZMİR ÜNİVERSİTELERİ İŞBİRLİĞİ İÇİNDE

    Toplantıda söz alan İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden ise “İzmir’deki üniversiteler sanılanın aksine birbirleriyle rakip değil. Tam tersi hepimiz bir işbirliği içinde olmalıyız. Esas rakip önce Türkiye’deki diğer üniversiteler daha sonra da dünyadaki üniversitelerdir.” şeklinde konuştu. İzmir’in bir üniversiteler kenti olma ortak amacında tüm İzmir üniversitelerin birleştiğine değinen Prof.Dr.Güden, “Ortak amaçlar doğrultusunda, işbirliği bize fayda sağlar.” ifadelerini kullandı. Bu tip antlaşmalarla eğitim seviyesini daha üst düzey bir noktaya ulaşacağını vurgulayan Güden, “Bu antlaşmayla her türlü bilgi ve deneyimi paylaşmaya hazırız. Bundan sonra, özellikle dekan hocalarımıza ve öğretim üyelerimize çok büyük görevler düşüyor.” diye konuştu.

    Toplantı ortak düzenlenecek seminerler ile workshopların konuları hakkında yapılan fikir alışverişinin ardından sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER