ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 11:32

İİT Mali Temas Grubu Toplantısı yarın Cidde'de yapılacak


İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Bakanlar Düzeyinde Mali Temas Grubu toplantısı yarın Cidde'de düzenlenecek. Türkiye toplantıya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki heyetle katılacak.
     Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin Mali ile tarihi ilişkileri bulunduğu belirtildi.
     Mali'de Ocak 2012'den itibaren yaşanan gelişmelerle bazı meydan okumalara karşı karşıya kalındığı ifade edilen açıklamada Türkiye'nin, Mali'nin egemenlik, toprak bütünlüğü ve siyasi istikrarına verdiği önemin bilinciyle hareket ettiği vurgulandı.
     Ankara'nın, Afrika Birliği ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) önderliğinde, Mali'nin siyasi iradesiyle uyum içerisinde, BM ve uluslararası toplumun desteğiyle yürütülen girişimleri desteklediği dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Keza ikili planda üst düzey ziyaretlerle dost ve kardeş Mali'ye desteğimiz ortaya konmuş ve son olarak da Mali Dışişleri ve İşbirliği Bakanının ülkemizi ziyareti sırasında mutabık kalındığı üzere ilişkilerimizin her alanda geliştirilmesini teminen bir eylem planı hazırlanmıştır. Öte yandan, bu ülkede meydana gelen gelişmelerden etkilenen bütün komşu devletlerin İİT üyesi olması ve İİT'nin bu süreçte Mali'ye destek vermesi gerektiği düşüncesiyle konu, tarafımızdan geçtiğimiz şubat ayında Kahire'de düzenlenen 12. İİT Zirvesi'ne taşınmıştır.
     Söz konusu konferans sırasında kabul edilen deklarasyonla ve ülkemizin girişimleriyle kurulan Mali Bakanlar Düzeyinde Temas Grubu'nun 13 Mayıs 2013'de Cidde'de gerçekleştireceği toplantı, Mali'de yaşanan gelişmelerin değerlendirilmesine ve ortaklaşa atılabilecek adımların belirlenmesine vesile olacaktır."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER