ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2014 Çarşamba 23:41

İİT Genel Sekreteri Medeni, görevine başladı


İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) yeni Genel Sekreteri İyad Medeni, resmen görevine başladı.
Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, İİT'nin Cidde'deki genel merkezinde eski Genel Sekreter Ekmelettin İhsanoğlu'na veda amaçlı ve Medeni'nin görevi devralması dolayısıyla tören düzenlendi.
Haberde, törende konuşan Medeni'nin, "Üye ülkeler arasında iletişim kanallarının kurulması, kültürel, sosyal ve insani dayanışmanın geliştirilmesi İİT'nin görevlerindendir. Aynı şekilde üye ülkelerin özgürlüklerini bazen de varlıklarını tehdit eden siyasi meselelerle yüzleşmek de İİT'nin görev ve sorumlulukları dahilindedir" ifadesine yer verildi.
Medeni'nin, kendine duydukları güvenden dolayı İİT'ye üye ülkelere teşekkürlerini sunduğu belirtilen haberde, Genel Sekreter'in, "İslam ümmetine hizmet ve haklı davalar" için devamlı çalışarak bu güvene layık olacağını ifade ettiği aktarıldı.
Haberde ayrıca İhsanoğlu'nun, Medeni'ye yeni görevinde başarı dileyerek, kutladığı da kaydedildi.
Ekmeleddin İhsanoğlu, 2005 yılında teslim aldığı Genel Sekreterlik görevini pazartesi günü Cidde kentinde diplomatik misyon temsilcileri ve üst düzey yetkililerin katıldığı törenle Suudi Arabistanlı İyad Medeni'ye devretmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER