ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ağustos 2013 Salı 21:33

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu Kudüs'te


İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu, "Teşkilat olarak, her zaman Filistin halkının yanında yer almaya devam edeceğiz" dedi.

Ramallah'ta, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile görüşmesinin ardından Kudüs'e giden İhsanoğlu, Kudüs Dar Al Tiffel Öksüz ve Yetimler Okulu'nu ziyaret etti. Burada yetkililerden ihtiyaçları hakkında bilgi alan ve okuldaki müzeyi gezen İhsanoğlu, daha sonra Mescid-i Aksa'ya geçti.

Esbat Kapısı'nda İsrail askerleri tarafından bekletilen İhsanoğlu ve beraberindeki heyetin, kimlik kontrolünün ardından Mescid-i Aksa'ya girişine izni verildi. Mescid-i Aksa'da İhsanoğluna, Filistin'in Kudüs Valisi Adnan Hüseyni ve Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyni eşlik etti. Kubbetü's Sahra Camisi'ni de ziyaret eden İhsanoğlu, burada, Kudüs Müftüsü Hüseyni'nin imamlığında ikindi namazını kıldı.

Namaz çıkışı gazetecilere açıklamalarda bulunan İhsanoğlu, ziyaretinin amacının, İsrail-Filistin arasında yeniden başlayan barış görüşmelerinde Filistin'e destek vermek ve İİT'ye layık görülen "Kudüs Nişanı"nı almak olduğunu belirterek, "Teşkilat olarak, her zaman Filistin halkının yanında yer almaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Ömer Camisi'ni de gezen İhsanoğlu, cami hakkında yetkililerden bilgi aldıktan sonra Mescid-i Aksa'dan ayrıldı.
Bu ziyaretle İhsanoğlu, Mescid-i Aksa'yı ziayret eden ilk İİT Genel Sekreteri oldu.

İhsanoğlu'nun, yarın Beytüllahim ve El-Halil kentlerinde incelemelerde bulunduktan sonra Ürdün'ün başkenti Amman'a hareket etmesi bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER