ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 21:26

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Bosna-Hersek'te


 İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, "Suriye rejiminin gücü ve potansiyeli hafife alındığı için son yıllardaki en büyük krizlerden biri yaşanıyor" dedi.
     İhsanoğlu, Saraybosna Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen, "İİT ve 21. Yüzyılda İslam Dünyası" konulu konferansta konuştu.
     Suriye'deki olayların, Tunus, Mısır ve Libya'daki gibi seyredeceğinin düşünüldüğünü, ancak gelişmelerin beklenin aksine olduğunu söyledi.
     İhsanoğlu, "Suriye rejiminin gücü ve potansiyeli hafife alındığı için son yıllardaki en büyük krizlerden biri yaşanıyor" diye konuştu.
     Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'e, demokratik değişim anlamında, halkına istediğini vermesi gerektiğini ifade ettiğini anlatan İhsanoğlu, "Haklısınız, bunu yapacağız" cevabını vermesine karşın Esed'in, sözünü yerine getirmediğini kaydetti.
     İhsanoğlu, Suriye'de yapılmaması gerekenler konusunda uluslararası kamuoyunda fikir birliği olduğunu, ancak yapılması gerekenler konusunda uzlaşma bulunmadığını belirtti.
     Ekmeleddin İhsanoğlu, "Suriye'de barışçıl bir çözüm aranması gerekiyor, askeri bir çözüm daha fazla kan, cinayet ve yıkım anlamına gelir" görüşünü dile getirdi.
    
"Balkanlar'ın Kudüs'ü": Saraybosna 
    
     Konuşmasında, camilerin, kiliselerin ve sinagogların bir arada olduğu, "Balkanlar'ın Kudüs'ü" Saraybosna'da bulunmaktan dolayı memnuniyetini dile getiren İhsanoğlu, "Avrupa'nın hiç bir yerinde 16. yüzyıldan kalan cami ile kiliseyi bir arada bulamazsınız. Londra'da da yok, Madrid'de de yok. Bunu sadece Saraybosna'da ve İstanbul'da görebilirsiniz" şeklinde konuştu.
     Konferansa, Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muharem Avdispahiç ve çok sayıda davetli katıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER