ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 15:00

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Bosna-Hersek'te


İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, "Bosna-Hersek, İİT'nin tam üyesi olmalı ve teşkilatın sunduğu fırsatlardan yararlanmalıdır" dedi.
     Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Sırp üyesi Neboyşa Radmanoviç ve Boşnak üye Bakir İzzetbegoviç ile cumhurbaşkanlığı binasında bir araya gelen İhsanoğlu, görüşmenin ardından, İzzetbegoviç ile ortak basın toplantısı düzenledi.
     İhsanoğlu, Bosna-Hersek'e büyük hayranlık duyduklarını, çok kültürlü yapısına ve yıllardır yaşattığı barış mirasına hayranlık beslediklerini söyledi.
     Bosna-Hersek yönetimindeki farklılıkların, ülkenin kalkındırılması açısından değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden İhsanoğlu, İİT olarak Bosna-Hersek'e her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
     İhsanoğlu, Bosna-Hersek ile İİT arasındaki işbirliğinin daha da gelişeceğini ifade ederek, "Bosna-Hersek, İİT'nin tam üyesi olmalı ve teşkilatın sunduğu fırsatlardan yararlanmalıdır" dedi.
     Bosna-Hersek'in, İİT'ye tam üyesi olması durumunda çok şey kazanacağını belirten İhsanoğlu, "Teşkilatımızın 57 ülkesi var. Türkiye ve Arnavutluk da üyelerimiz arasında. Örneğin, Arnavutluk'ta yapılan otoyol, İİT'nin yardımlarının, daha doğrusu İslam Kalkınma Bankası'nın yatırımlarının sonucudur. Neden siz de bu fırsatları değerlendirmeyesiniz'' şeklinde konuştu.
     İhsanoğlu, İİT'nin, Avrupa Birliği ve NATO gibi, üyelik için özel şartlar koyan bir organizasyon olmadığına işaret ederek, Hristiyan nüfusa sahip bazı ülkelerin de İİT'nin üyesi olduğuna ve teşkilattan önemli ölçüde yardım aldığına dikkati çekti.
    
     -''Bosna-Hersek'in yatırıma ihtiyacı var''-
    
     Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç de görüşmede, İİT ile Bosna-Hersek arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi imkanları üzerinde durduklarını söyledi.
     Bosna-Hersek'in, İİT'de 19 yıldır gözlemci statüsünde olduğunu hatırlatarak, İİT üyesi ülkelerden Bosna-Hersek'e yatırım yapmalarını istedi.
     İzzetbegoviç, görüşmede, Bosna-Hersek'in teşkilata üye olma konusunda kararlılığını ortaya koyması halinde, İhsanoğlu'ndan gereken desteğin verileceği sözünü aldığını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER