ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 12:58

II. Abdulhamit sempozyumu başladı

II. Abdulhamit sempozyumu başladı


Osmanlı'nın 34. padişahı ve İslam aleminin 99. halifesi II. Abdulhamit'in, ebediyete intikalinin 95. yıl dönümüne atfen düzenlenen ‘II Abdulhamit'ten Günümüze Ortadoğu Politikası' konulu sempozyum İstanbul’da başladı.

Çemberlitaş'taki Fırat Kültür Merkezi'nde (FKM) düzenlenen sempozyuma aralarında II. Abdulhamit'in bazı torunlarının da olduğu kalabalık bir davetli kitlesi katılıyor. Sempozyum Kur-an’ı Kerim’in okumasıyla başladı. Törende daha sonra toplu dua yapıldı. Sempozyum başında coşkulu bir sunum yapan Fatih Belediyesi Mehter Takımı ise sempozyuma ayrı bir renk kattı.

Sempozyuma eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, eski Milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir ve Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem katılıyor.

Sempozyum protokol konuşmalarının akabinde Prof. Dr. Mehmet İpşirli ve Prof. Dr .İlber Ortaylı'nın başkanlık edeceği iki ayrı oturum halinde devam edecek. Oturumlarda II. Abdulhamit ve İmparatorluğun Sonu, II. Abdulhamit'in Ortadoğu'daki Emlak Politikası, II. Abdulhamit ve Filistin Sorunu, II. Abdulhamit ve Ortadoğu'nun Dünü ve Bugünü, II. Abdulhamit Döneminde Ortadoğu'da İslam Dünyası, II. Abdulhamit ve Arap Dünyası, II. Abdulhamit Dönemi Kerkük ve Musul Petrolleri gibi başlıklar ele alınacak.

Sempozyum sonunda ise 'II. Abdulhamit Döneminde Hicaz Demir Yolları' isimli belgesel sunulacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER