ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 12:16

"İhtiyacınız kadar ekmek alın"

"İhtiyacınız kadar ekmek alın"


Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) İskenderun Şube Müdürü Mehmet Tamer Erkmen, Türkiye'deki ekmek israfının vahim derecede olduğunu söyledi. Erkmen, vatandaşlara 'ihtiyacınız kadar ekmek alın' çağrısında bulundu.

Körfez İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (KİSİAD) ziyaret eden Erkmen, Türkiye'de günlük üretilen 82 milyon ekmeğin, 76 milyon adedinin tüketildiğini, 6 milyon ekmeğin ise israf edildiği bilgisini verdi. Erkmen, sosyal bir yara olan ve giderek artan ekmek israfını azaltmak için vatandaşlara "tüketebileceğiniz kadar ekmek alın" çağrısı yaptı.

Milyonlarca insanın aç olduğu dünyada ekmeğin çöpe atılarak israf edilmesinin yürek yaraladığını söyleyen Erkmen, "Ekmek tüm dünyada insanların en temel besin kaynağı. Türk toplumunun da kutsal değerlerinden birisi ve sofralarımızın baş tacıdır. Ekmek tarih boyunca insanoğlunun en çok ürettiği ve tükettiği gıdadır. Ülkemizde aynı zamanda alın terini, paylaşmayı, bereketli ifade eden ekmeğe her zaman derin bir saygı vardır. TMO olarak, ana görev alanımız hububat piyasalarının düzenlenmesidir. Tabii ki ekmek de hububatın en temel öznesidir.” dedi.

TMO’nun yaptığı araştırmada Türkiye’de yıllık 1.5 milyar lira değerinde 2.1 milyar adet ekmeğin israf edildiğini vurgulayan Tamer Erkmen, “Bu parayla 80 hastane, 500 okul inşa edilebilir. Ayrıca, ülkemizde bir yılda çöpe atılan ekmek 542 bin ton buğday demek. Bu rakam; dünya ekonomileri arasında gittikçe yükselen ve bu yoldaki yürüyüşüne devam eden ülkemiz için çok yüksek bir rakamdır." şeklinde konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren KİSİAD Başkanı Tamer Eker ise ekmek israfına yönelik TMO’nun hazırladığı projenin komuoyunda dikkate alınacağını aktardı. Eker, “Toplum olarak israfı önlemek adına ekmek kullanımına çok dikkat etmemiz lazım. Dünyanın birçok yerinde açlıktan insanlarımız bir ekmeği dahi bulamazken, maalesef ülkemizde ekmek israfı çok büyük boyutlarda.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER