ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 16:33

İhsanoğlu'dan, Obama'ya mektup

İhsanoğludan, Obamaya mektup

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin ihsanoğlu, Obama'ya bir mektup gönderdi. İhsanoğlu mektupta Obama'dan bakın ne istedi.


İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, bu ay Myanmar'ı ziyaret etmesi beklenen ABD Başkanı Barack Obama'ya mektup göndererek, Rohingya Müslümanlarına karşı başlatılan etnik temizlik hareketlerinin durdurulmasını istedi.
    
Ekmeleddin İhsanoğlu, mektubunda Obama'dan Rohingya Müslümanlarının seslerinin yükseltilmesi için çaba göstermesini yazarken, Myanmar Hükümeti'ne ve muhalefetine ''Müslümanlara yönelik saldırıların durdurulması için baskı yapmasını'' istedi.
    
Myanmar'da tarafların yaşamı için elverişli bir iklimin oluşturulmasının gerektiğinin de altını çizen İhsanoğlu, milli uzlaşmanın ve demokratikleşmenin tüm etnik grupların ve insan haklarının korunmasının önemine değindi.
    
İhsanoğlu, Obama'nın dikkatine Rohingya Müslümanlarının yaşadığı Myanmar'a çekmeye çalışırken, etnik temizlik durumunun tehlikeli boyutlara ulaştığını kaydetti.
    
Genel Sekreter İhsanoğlu, toplu ölüm olaylarının gerçekleştirildiğine, köylerin yakıldığına, binlerce Müslümanın evlerinden göçe zorlandığına dikkati çekti.
    
İhsanoğlu, bu arada BM İnsan Hakları Komisyonu'ndan Navi Pillay'in 27 Ağustos 2012 tarihinde yaptığı konuşmada, Myanmar'da güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre ''sistematik bir ayrımcılığın, güvenlik güçleri kontrolünde gerçekleştirildiğini söylediğini'' hatırlattı.
    
Uydu fotoğraflarıyla birçok Müslüman köylerin haritadan silindiğinin tespit edildiğini dile getiren İhsanoğlu, İİT üyesi tüm ülkelerin bu konuda ''ciddi bir rahatsızlık içerisinde bulunduğunu'' anlattı.
    
Ekmeleddin İhsanoğlu, mektubunda ''bu olayların bölgesel ve uluslararası barışı, güvenliği tehdit ettiğini vurgularken, Rohingya Müslümanlarının, Myanmar Hükümeti'ne kurban edilmesine izin verilmeyeceğini'' ifade etti.
    
Genel Sekreter İhsanoğlu, ''Myanmar Hükümeti'nin, ülkesi sınırları içerisindeki tüm etnik azınlıkların haklarını korumakla yükümlü olduğunu, evlerinden göçe zorlanan insanların yeniden topraklarına dönmelerini sağlamalarının bir an önce temin edilmesi gerektiğini'' hatırlattı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER