ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2013 Cumartesi 21:51

İhmali olanları istifaya davet etti

İhmali olanları istifaya davet etti


Samsun'da sivil toplum kuruluşları, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekillerinin ziyaretinde çıkan olayları protesto etti. Olayların merkezi konumunda bulunan Gazi Caddesi'ndeki TKP binası önünde ortak açıklama yapan STK temsilcileri, çıkan olaylarda ihmali olanları istifaya davet etti.

        BDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel ile bağımsız milletvekili Levent Tüzel'den oluşan heyetin, çözüm sürecini anlatmak için geldikleri Samsun'da olaylar çıkmış; heyet, Karadeniz turunu iptal ederek Ankara'ya dönmüştü.

        Bugün olayların yaşandığı Gazi Caddesi'ndeki Türkiye Komünist Partisi (TKP) binası önünde toplanan KESK Şubeler Platformu, TMMOB, Emekli-Sen, Devrimci 78'liler, Halkevi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Halkların Demokratik Kongresi, Sosyalist Yeniden Kuruluş Türkiye Gerçeği, DÖH, EMEP, ÖDP, SDP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi üyeleri, BDP’li milletvekillerinin Samsun ziyaretinde çıkan olayları kınadı. Hükümet aleyhine slogan atan grup, daha sonra basın açıklaması yaptı.

"OLAYLARA KARIŞANLAR CEZALANDIRILMALI"

        STK'lar adına ortak açıklamayı yapan Beste Katar, “Bu saldırılarla birlikte Karadeniz halkının barış istemediği üzerinden propaganda yapılmaktadır. Ancak bu gerçeği yansıtmamaktadır. Yaşanan linç girişimi, Karadeniz halkına mal edilemez. Buradaki amaç, halk ile barış söylemini buluşturmamak için faşist çetelerin iktidar desteğiyle örgütlediği bir operasyondan başka bir anlam taşımamaktadır. Samsun’da ve Sinop’ta saatlerce süren faşist kuşatmaların önünü açan onlarca insanın hayatını hiçe sayan sorumlular derhal istifa etmeli, olaylara karışan herkes cezalandırılmalıdır." dedi.

        Basın açıklaması esnasında polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlendi. Polis Gazi Caddesi’ni basın açıklaması bitene kadar dört yönlü olarak trafiğe kapattı. Eylemci grup basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER