ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 13:53

"İhmal ve bilgisizlik çatı yangınlarına davetiye çıkarıyor"


Çatı Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı Nazım Yavuz, tamiratlar, baca dibi ve detay izolasyonları sırasında çıkan çatı yangınlarını önlemenin zor olmadığını belirterek, çatıda yapılan her işin ciddiyetle ele alınması gerektiğini bildirdi.
Yavuz, yaptığı yazılı açıklamada, uzman firma sorumluluğunda doğru planlama, doğru ekipman seçimi, bilgili ve tecrübeli elemanların çalıştırılması ve iş güvenliği tedbirleri ile çatılardaki can ve mal kayıplarının önlenmesinin her zaman mümkün olduğunu kaydetti.
Çatılardaki tamirat ve yenileme gibi her türlü işin, binanın yapısı ve projesine uygun, mimar, mühendis veya uzmanın görüşü doğrultusunda planlanması gerektiğine dikkati çeken Yavuz, şunları ifade etti:
"Özellikle tarihi ve eski binalarda uygulamanın yapılacağı yer önceden görülmeli, tehlikeler ve tehlike boyutlarına göre önleyici tedbirler alınmalı, gerektiğinde yangın konusunda uzman kişilerin desteği ve görüşlerine başvurulmalı. Her çatı, birbirinden farklıdır, bu nedenle çeşitli uygulama ve çözümlere ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle tamirat veya tadilat işlerinde çatının detayları ve standartlara uygun malzeme seçimi hayati önem taşıyor.
Çatıda yapılan her iş küçük dahi olsa önemsenmeli ve ciddiyetle ele alınmalı. Uygun malzeme ile konusunda uzman çatı ustaları tarafından yapılmasını sağlamak gerekiyor."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER