ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 17:54

İHL Arapça il finalleri yapıldı


Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl ülke genelinde 4'üncüsü düzenlenen İmam-Hatip Liseleri Arası Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması Erzurum Finali, İl Müftülük Çok Amaçlı Salonu'nda gerçekleştirildi. Finalde il genelinden 11 imam hatip lisesinden 50'ye yakın öğrenci yarıştı.

İmam hatip liseleri Arapça bilgi yarışları ülke genelinde eş zamanlı düzenlendi. Ülke genelinde 568 imam hatip lisesinden 2 bin 706 öğrenci Arapşa bilgi, şiir okuma, hitabet ve musiki yarışmalarında il birinciliği için ter döktü. İlk olarak 11 okulun yarıştığı ve 15'er sorunun yöneltildiği bilgi ve şiir yarışmasında il birinciliğini Palandöken Kız İmam Hatip Lisesi, hitabette Erzurum İHL ve musiki de ise Pasinler İHL birdinciliği elde etti. Bölge finalleri 27 Nisan'da, ülke finali ise 17- 18 Mayıs tarihlerinde Konya'da gerçekleştirilecek.

Yarışmaların Erzurum Koordinatörü Palandöken Kız İHL Müdürü Zeki Korkmaz, ülke genelinde eş zamanlı olarak Arapça Şöleni düzenlendiğini ifade etti. Korkmaz, Kur'an-ı Kerim'i doğru okumak için Arapça'yı doğru öğrenmek gerektiğini belirtti. Öğrencilerin doğru Arapça öğrenebilmeleri amacıyla ülke genelinde 4 yıldan bu yana İHL'ler arası bilgi, şiir, musiki ve hitabet yarışmalarının düzenlendiğine vurgu yapan Korkmaz, "Arapça bu ümmetin ortak dilidir. Kur'an dilidir. Yüce Allah emir ve yasaklarını Arapça lisanı ile vahyetmiştir. Hadis-i şerifler ve İslam ilimleri ile ilgili kaynak kitapların dili Arapça'dır. Öğrencilerimizin Arapça'yı doğru ve çok iyi öğrenmesi amacıyla ülke genelinde düzenlenen yarışmalara katılımın yüksek olması bizleri sevindiriyor. Hedefimiz, bölge ve ülke birinciliğini Erzurum'a kazandırmak. Ardından da kıtalar arası yapılacak yarışmalarda yine birinciliği ülkemize ve şehrime getirmektir." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER