ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 12:04

İHH, 116 ülkede kurban eti dağıtacak


 İHH İnsanı Yardım Vakfı, bu yıl kurban bayramında 116 ülkede ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtacak.
Şu ana kadar 37 bin 500 kurban alımını gerçekleştiren Vakıf, toplam 50 bin civarında kurban kesmeyi planlıyor. Vakıf 25 bin Suriyeli aileye de kurban eti verecek.
İHH Genel Sekreteri Yaşar Kutluay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkini Bosna Savaşı döneminde yaptıkları Kurban Bayramı organizasyonunu, bu yıl 22. kez düzenlemenin gururunu yaşadıklarını söyledi.
Bu yıl 116 ülkede kurban çalışması yapacaklarının altını çizen Kutluay, "Dünyanın doğusundan batısına, Afrika, Kafkaslar, Balkanlar, Ortaasya ve Güney Amerika'ya varana kadar kurban organizasyonu gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili ekiplerimiz şu anda hazırlandı. Yaklaşık 37 bin 500 kurbanı satın aldık. Onların şu an beslenmeleri ve bakımları sürüyor" dedi.
Kutluay, söz konusu bölgelerde yapılan kurban organizasyonlarını görmek için toplumun çeşitli kesimlerinden, üniversite hocalarından, bağışcılardan, esnaf, öğrenci ve gazetecileri de beraberlerinde götüreceklerini belirterek, "Bu Kurban Bayramı'nda, 218 kardeşimiz bu bölgelere gidecek. Şu an bunun hazırlığı içerisindeyiz" diye konuştu.
Yaklaşık 50 bin civarında kurban kesmeyi planladıklarını ve bunun bedelinin de 20 milyon TL olacağını anlatan Kutluay, şunları kaydetti:
"Bizim bir prensibimiz var. Hiç bir zaman farklı fiyatlar vermedik, hep tek fiyat verdik. Bunu da kurbanları önceden satın alarak yapıyoruz. Bir hisse şu anda 400 TL. Bir hisse İHH'ya bağış yaptıklarında dünyanın herhangi bir yerinde kendilerinin yapacağı seçimle orada kurbanlarını kestirebilirler."
Kutluay, yurt dışında yaptıkları kurban ve ramazan çalışmalarının farklı yardımların da kapısını açtığına dikkati çekerek, Afrika'daki su sorununu görüp su kuyusu çalışmalarına başlanmasının ve insanların basit bir operasyonla tedavi edilebilen katarakttan dolayı kör olduklarını görerek, bu konularda yardım hareketi başlattıklarını ifade etti.

-Yurt içindeki çalışmalar

İHH Genel Sekreteri Kutluay, İHH'nın yurt içinde kurbanı bir noktada keseceğini ve oradan diğer illere dağıtacaklarını söyledi.
Bu sene Türkiye içerisinde kesilen kurbanları Suriye'den gelenlerin kaldıkları kamplarda da dağıtacaklarını anlatan Kutluay, şöyle devam etti:
"Hem bu tarafta hem Suriye tarafında dağıtım yapacağız. Türkiye'deki kardeşlerine kurban ulaştırmak isteyen kardeşlerimiz, o şartı koyduklarında bizzat Türkiye'deki kardeşlerimize onları teslim edeceğiz. Bu aileleri biz daha çok yetim ve dulların ailelerinden seçiyoruz. Bununla ilgili bir veri bankamız var. Bugün sadece Türkiye içinde baktığımız zaman sayı 4 bine yaklaştı. Bütün dünya geleninde İHH 33 bine yakın yetime bakıyor. 4 bine yakını da Türkiye'de. Bu ailelere hem Kurban Bayramında et götürüyoruz hem de Ramazan ayında gıda."

- Yaklaşık 25 bin Suriyeli aileye kurban eti verilecek

Kutluay, yaklaşık 25 bin Suriyeli aileye kurban eti verileceğinin altını çizerek, "Bu Türkiye'de kesilecek kurbanlarla alakalı. Bunun dışında Suriye ile ilgili yurt dışındaki donör kuruluşlarımız, bağlıntılı olduğumuz kuruluşlar şu ana kadar 3 bin hisse Suriye için ayırdılar. Bu sayı daha da artabilecektir" dedi.
Söz konusu rakamın ciddi bir rakam olduğunu belirten Kutluay, şunları kaydetti:
"Kurban döneminde sadece Suriye içerisinde 100 binin üstünde aileye, yani yaklaşık 500-600 bin kişiye sadece Suriye içerisinde kurbanla alakalı ulaşacağız gibi görünüyor. Mısır ve Gazze'ye yönelik çalışmalarımız da var. Mısır ve Gazze'deki çalışmaları orada görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız yürütüyor. Orada kurbanları kesip Gazze'deki Filistinli kardeşlerimize dağıtırıyoruz. Bu sene Mısır'da olan olaylar sebebiyle, buradan gönüllü kardeşlerimizi gönderemiyoruz. Geçen sene 50 bine yakın kurban kestik. Bu sayı artıyor, bu sene 50 binin üstünde kurban kesimi yapılacağını düşünüyoruz bütün dünya genelinde. Türkiye'deki kardeşlerimiz artık kurban ibadetiyle ilgili işin önemini çok iyi kavramış vaziyette. Dünyanın birçok bölgesinde, bir parça eti sadece kurban dönemi görebilen insanların olduğunun farkında."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER