ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2014 Cuma 23:45

İHD’den Uludere sorumluları yargılansın eylemi

İHDden Uludere sorumluları yargılansın eylemi


İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyesi bir grup, Uludere’de 34 kişinin ölümüyle ilgili sorumluların yargılanmasını istedi.

Galatasaray Meydanı’nda saat 19.00’da bir araya gelen İHD İstanbul Şubesi üyesi bir grup, üzerinde Uludere’de hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı “Roboski için adalet” yazılı pankart açtı. Ellerinde dövizlerle Taksim Meydanı’na yürümek isteyen gruba polis ekipleri izin vermedi.

Polis barikatı önünde grup adına yapılan basın açıklamasında, “Hükümet cenahından yapılan açıklama ve gerekçelerin toplumun vicdanında hiçbir hükmü ve inandırıcılığı yoktur. Roboski için adalet sağlanacaksa öldürme emrini veren ve uygulayanlar yargı önünde hesap vermelidir. Devlet güvenlik yolu adı altında Roboski’li ailelerin etrafını sürekli denetime tabi tutmaya dönük yıldırma, göçerttirme, insansızlaştırma hedefi gütmekte ve buna tepki gösteren halka saldırılarına devam edilmektedir. Türkiye, Kürt sorununu çözmek istiyorsa, Roboski’den başlayarak geçmişi ile yüzleşmek ve Kürtlerden özür dilemek zorundadır. Katliamların ve yargısız infazların failleri yargı önüne çıkarılıp cezalandırılmalıdır.” denildi.

Yapılan açıklamanın ardından grup üyeleri olaysız şekilde dağıldı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER