ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Mart 2013 Çarşamba 12:10

İhbarla engelli aile hayata yeniden tutundu


Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, kendisine gelen bir ihbar üzerine zihinsel engelli ailenin her türlü ihtiyacını karşıladı. Bir çöp evde dört çocuğuyla birlikte yaşayan ailenin dramını öğrenen Balkanlıoğlu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla aileyi sağlık kontrolünden geçirdi, evlerinin baştan sona tamir edilmesini sağladı.

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 20 gün önce Hacı Cafer Mahallesi'nde bir ailenin 4 çocuğuyla birlikte bir çöp evde yaşadığı, çocuklardan birisinin hayatını kaybettiği ihbarını aldığını ve bunun üzerine ekiplere talimat verdiğini söyledi. Balkanlıoğlu, zihinsel engelli anne, görme özürlü babayla dört çocuğun yaşadığı evin yaşama elverişli olmadığını belirtti. Balkanlıoğlu etrafından bu tür durumda olanların kendisi başta olmak üzere diğer kurumlara bildirilmesini isteyerek, kapısının da herkese açık olduğunu kaydetti.

"EV TAMİR ETTİRİLDİ, YENİ EŞYALAR ALINDI"

SYDV Müdürü Süleyman Arı, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun talimatı üzerine aile fertlerini geçici olarak başka bir yere taşıdıklarını söyledi.
Arı, çöplerden arındırılarak dezenfekte edilen evi daha sonra tamirden geçirdiklerini, boya badana yapıldığını, parke döşendiğini, pencerelerinin değiştirildiğini, çatının da tamir edildiğini anlattı.
Arı, ayrıca Yarım Elma Derneği aracılığıyla ev eşyası alındığını ifade ederek, ailenin tekrar kendi evlerine yerleştirildiğini dile getirdi. Arı, “Ailemizin oturduğu evin durumu gerçekten çok kötüydü. Yaşam koşullarının kötü olmasından dolayı çocuklarının birisi de hayatını kaybetmiş. Aile fertleri muayene ettirilerek gerekli tedavileri yapıldı.” dedi.

Arı, annenin menenjit hastalığından dolayı zihinsel engelli, babanın da bir gözünün görme kusuru olduğunu ve kötü yaşam koşullarından dolayı çocukların hasta olduğunu ifade etti. Arı, Vali Balkanlıoğlu'na gelen bir ihbar üzerine ailenin hayata yeni bir yaşam ortamıyla hayata yeniden tutunduğunu anlattı.

Baba Ali Turan, kendilerine sahip çıkan Vali İrfan Balkanlıoğlu’na teşekkür etti. Hanımının hasta olduğunu, kendisinin de işsiz olduğunu belirten Turan, "Bizim durumumuzu birileri Vali Bey'e ihbar etmiş. Maddi durumumun iyi olmadığından dolayı bu evde yaşıyoruz. Komşuların desteğiyle ayakta kalmaya çalışıyoruz. Evimizin durumu çok kötüydü. Çatısı akıyordu, kapıları pencereleri eskimişti. Şimdi, evimiz tamirden geçirildi, boyandı, çatısı onarıldı. Sağlık kontrolünden geçirildik. Giyim, gıda ve ayni yardımda bulunuldu. Şimdi evimizde daha mutluyuz.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER