ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 15:09

'İhbar etme, İftar Et' kampanyası başlatıldı


Muğla'nın Fethiye ilçesinde komşuluk bağlarını güçlendirmek amacıyla belediye tarafından 'İhbar etme, İftar Et' kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında perşembe günü Fethiyelilerin komşularıyla iftar yapması sağlanacak.

    Kurulan iftar çadırlarıyla her gün bin 500 kişiyi iftarda buluşturan Fethiye Belediyesi, Türkiye'ye örnek olacak yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Komşuluk ilişkilerini geliştirmek amacıyla başlatılan proje 1 Ağustos'ta uygulanacak. Proje kapsamında Fethiyelilerin komşularıyla birlikte iftar yapmaları sağlanacak. İhbar etme iftar et adı verilen kampanya ile perşembe günü herkesin iftara komşusunu davet etmesi sağlanacak.

    Komşuluk ilişkilerinin İslam dini ve Türk kültürü açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Ramazan ayının bunun yoğun olarak yaşandığı bir ay olduğunu açıkladı. Fethiye Belediyesi olarak gelişen teknoloji ile birlikte yok olmaya yüz tutan bu ilişkileri yeniden yaşatmak istediklerini kaydeden Saatcı, "Türk kültüründe komşuluk kavramı bambaşka bir şeydir. Tabi bizim çocukluğumuzda yaşanan komşuluk ilişkileri ile günümüzde yaşanan ilişkiler çok farklı. Öyle ki birbirini tanımadan aynı binada yaşayan komşular var. Hatta birbirlerini ihbar edecek kadar düşürülmek istenen insanlar var. Peygamberimiz dememişmidir ki komşusu açken tok yatan bizden değildir diye. Biz de bu düsturla Fethiye'de komşuluk ilişkilerini pekiştirmek ve kaybolan bir değeri yeniden yaşatmak için bu kampanyayı başlatıyoruz. İnanıyorum ki 1 Ağustos tarihinde Fethiye'de kimse tek başına iftar etmeyecek. " dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER