ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 15:52

"İhalelere zerre kadar toz kondurulmadı"


Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğü, kurum ihalelerinin şeffaflığına ve hukuka uygunluğuna zerre miktar toz kondurulmadığını bildirdi.

TRT Genel Müdürlüğü, bazı yayın organlarında Sayıştay raporlarına dayanılarak yayınlanan haberlerin doğru olmadığına açıklık getirmek için duyuru yaptı.
"TRT'nin gerçekleştirdiği binlerce ihale arasında tek bir ihalede bile suistimal olmamıştır, olamaz.” denilen açıklamada, Sayıştay raporlarına dayandırılarak yayınlanan haberlerin doğru olmadığını vurguladı. "163 sayfalık Sayıştay raporunun bazı bölümlerini cımbızlayarak art niyetli yorumlarla haber yapan bir kısım basın yayın kuruluşları; TRT yönetiminin ortaya çıkardığı usulsüzlüklerin faturasını yine TRT yönetimine çıkarmışlardır" denilen TRT açıklamasında, İstanbul Televizyon Müdürlüğü'nde, taşeron firma üzerinden çalışan birinin taklit imzalarla ve mühürlerle yaptığı usulsüzlüğü bizatihi, bugünün TRT yönetiminin ortaya çıkardığı, sahte faturaların savcılığa sevk edildiği, iki kişinin de tutuklanmasının sağlandığına dikkat çekildi.

EN KÜÇÜK USULSÜZLÜKTE GEREKEN YAPILDI

TRT ihalelerinin şeffaflığına ve hukuka uygunluğuna zerre miktar toz kondurulmadığı dile getirilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kamu İhale Kurumu'nda ve ilgili ticari mahkemelerde TRT ihaleleri en az şikâyet alan kamu kurumlarındandır. TRT'nin gerçekleştirdiği binlerce ihale arasında tek bir ihalede bile suistimal olmamıştır; olamaz. Bazı firma sahiplerinin kardeşleri adına da firma kurmaları TRT yönetimini bağlamaz ve en küçük bir usulsüzlük tespitinde de gerekenler yapılmıştır. TRT'nin tespit edip; iptal ettiği ihaleleri sanki gerçekleşmiş ihale gibi haberlere yansıtılması oldukça düşündürücüdür. Sayıştay raporlarını tek yanlı ve art niyetli yorumlayanlar, TRT'nin rutin bir bütçeyle; 4 TV kanalından 15 TV kanalına ulaştığını; 5 yeni radyo ve 3 dergi kurup; bütçesinden para artırmayı başaran bir kamu kurumu olduğunu unutmamalıdır. Yakın zamana kadar memur maaşlarını ödeyemeyen bir TRT'den her gün yeni bir yatırım yapıp ülkenin gururu olan bir TRT'ye ulaşırken; asılsız ve art niyetli yorumları kamuoyunun takdirine bırakıyoruz." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER