ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:24

Iğdır'daki terör örgütü PKK üyesi hakkında iddianame


Iğdır'da yol kesip araçları ateşe verdiği, el yapımı patlayıcı hazırladığı iddia edilen ve emniyet binasına bombalı eylem yapmak üzereyken yakalanan terör örgütü PKK üyesi sanık hakkında, biri ağırlaştırılmış olmak üzere 5 kez müebbet ve 40 yıl hapis cezası istendi.
Erzurum Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce, Iğdır-Aralık kara yolunda 10 Eylül 2012'de yol kesip araçları ateşe verdiği, Korhan Yaylası mevkisinde araziye gömülü vaziyette bulunan el yapımı patlayıcıyı hazırladığı öne sürülen ve Doğubayazıt'taki Uluyol emniyet binasına bombalı eylem yapmak üzereyken yakalanan terör örgütü PKK üyesi Sedat Karabalık hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.
Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 12 sayfalık iddianamede, şüpheli "Zafer" kod adlı Karabalık'ın, terör örgütünün dağ kadrosunda silahlı olarak yer aldığı, bomba düzeneği hazırlama ve düzenlenecek bombalı saldırılar ile ilgili eğitim aldığı belirtildi. İddianamede, Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'nde halen tutuklu bulunan Karabalık'ın, tanık ifadeleri doğrultusunda, "10 Eylül 2012'de Iğdır-Aralık kara yolunda yol kesip araçları ateşe veren grup içerisinde bulunduğu, Korhan Yaylası mevkisinde araziye gömülü vaziyette bulunan el yapımı patlayıcıyı hazırlayan kişi olduğuna" dikkat çekilerek, sanığın başka bir eylem hazırlığındayken yakalandığı kaydedildi.
İddianamede, bu eylemlere katıldığı iddiasıyla Karabalık hakkında "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "Kasten adam öldürmeye teşebbüs", "Yakarak mala zarar verme", "Hürriyetten yoksun bırakma" ve "Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" suçlarından biri ağırlaştırılmış olmak üzere 5 kez müebbet ve 40 yıl hapis cezası istendi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER