ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 14:17

Iğdır Belediye Başkanlığı'na Malk seçildi


Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş'in cezasının Yargıtay'da onanmasının ardından, Belediye Meclisi'nde yapılan seçimde 24 üyenin 13'ünün oyunu alan Hüseyin Malk, belediye başkanı oldu.
Güneş'in, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesince verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezasının Yargıtay'da onanarak başkanlık görevine son verilmesinin ardından Iğdır Belediye Meclisi üyeleri seçim kararı aldı.
Belediyenin toplantı salonunda yapılan ve 24 meclis üyesinin oy kullandığı seçimde 13 oy alan Malk, belediye başkanlığı görevine getirildi.
Seçimin ardından gazetecilere açıklama yapan Malk, 21 Ocak 2010 tarihinde tutuklanan Güneş'in belediye başkanlığı görevinin 3 Ekim 2013 tarihine kadar devam ettiğini belirtti.
Malk, şunları kaydetti:
"Fakat son olarak Danıştay 8. Daire Başkanlığının Iğdır Valiliğine bildirdiği kararla mevcut başkanımız görevinden alındı. Bu kararın alınmasının ardından belediye meclis üyelerimiz olarak toplantı düzenledik ve yeni başkanın seçilmesi gerektiğine karar verdik. Bugün yapılan seçimi son derece demokratik ve adil bir şekilde gerçekleştirdik. Yapılan seçimde 24 meclis üyesinin 13'ünün oyunu alarak belediye başkanı olarak seçildim. Beni bu göreve layık gören meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ederim."
- Olay
21 Ocak 2010'da "terör örgütü üyesi olmak ve örgüt adına tehditte bulunmak'' suçundan gözaltına alınan Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Daha sonra Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Güneş, 4 Mart 2011'de "terör örgütü üyesi olmak ve örgüt adına tehditte bulunmak'' suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmış ve bu ceza Yargıtay tarafından onanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER