ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 14:05

İftarlar Suriyelilerle yapılacak


 Malatya Valiliği'nin organizasyonunda başlatılan çalışma kapsamında, sivil toplum kuruluşları üyeleri ve aileleri, Ramazan ayında iftar sofralarına, konteyner kentteki Suriyelileri misafir edecek.

    Malatya Valisi Vasip Şahin, yaptığı açıklamada, Ramazan ayında şehirdeki insanların Beydağı Konaklama Tesisi olarak isimlendirilen konteyner kentte yaşayan Suriyeliler ve kent merkezindeki Afgan sığınmacılarla iftar yapmaları için çalışma yaptıklarını belirtti. Kurum ve kuruluşların ayrı ayrı iftar programı gerçekleştirmeyeceğini anlatan Şahin, şöyle devam etti: “Şehirdeki birçok sivil toplum örgütü, kurum ve kuruluşlar ayrı ayrı iftar programı düzenliyor, Ramazan ayı iade-i ziyaretlerle geçiyordu. Şehirdeki yabancı misafirlerimizi dikkate alarak yeni bir çalışma başlattık. Malatya Belediyesi, İnönü Üniversitesi, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlığı, Malatya Ticaret Borsası, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile bir karar aldık. Protokol olarak ortak ve tek bir iftar yapalım, ondan sonrasını biz daha çok Malatyalılara, fakir fukaraya, komşumuza, akrabamıza ayıralım diye ortak bir karara vardık. Bunu inşallah hep birlikte yapacağız."

    Konteyner kentte barınan Suriyeli misafir sayısının 4 bine ulaştığına dikkat çeken Şahin, Ramazan ayı başında bu sayının 5 bine, daha sonra aralıklarla gelen sığınmacılarla 10 bine ulaşacağını bildirdi. Ayrıca kentte Afganistanlı sığınmacıların da bulunduğunu dile getiren Şahin, “Bunları Malatya olarak bizim sahiplenmemiz, Ramazan'da onları hiç olmazsa iftar sofralarında ağırlamamızın çok uygun olacağını düşünüyoruz” dedi.

    Kentteki sivil toplum kuruluşu üyelerine de ‘kardeş aile’ uygulaması kapsamında sığınmacıları Ramazan’da iftara davet etme çağrısı yapıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER