ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 14:29

İftarda içilen sigara kalp krizi riskini artırıyor


Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Emre Güntürk, 17 saatlik açlık ve susuzluğun ardından iftarda içilen sigaranın kalp krizi riskini artırdığını söyledi. Uzun süre açlık ve susuzluk çeken insan vücudunun stres hormonu salgıladığını belirten Güntürk, "Gün boyunca aç olan bir vücut ve damarlar stres altındayken içilen sigara kalp damarı içinde çok ciddi bir büzülmeye ve spazma yol açıyor." dedi.

Kalbi besleyen koroner damarların ani tıkanmasıyla oluşan bir durum olan kalp krizi, kalbin kasılıp beslenmesi bozulduğu için de kişide şikâyetler ve bulgularla ortaya çıkıyor. Yüzde 10-20 kişide kriz sessiz ve ağrısız olurken, yüzde 70-80 kişide ise göğüste ağrı, sıkışma, baskı hissi, bazen mide bölgesinde ağrı ve soğuk terleme şikâyetiyle kendisini gösteriyor. Uzmanlar, iftardan sonra peş peşe içilen sigaranın kalp krizi riskini artıran bir faktör olduğunu ifade ediyor. Sigaranın normal zamanlarda da kalp ve damar hastalığı riski taşıdığını vurgulayan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Emre Güntürk, “Tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, ileri yaş gibi faktörlerin yanında sigara içmek de kalp krizi riskini artıran faktörlerdendir. İftarda sigara içmek ise riski daha da artırıyor.” diye konuştu.

Hastalara, Ramazan dışında da sigarayı bırakmayı önerdiklerini belirten Güntürk, yaklaşık 16-17 saatlik açlık ve susuzluk süresinde vücudun reaksiyon olarak stres hormonu salgıladığını söyledi. Bu stres hormonlarının zaten çarpıntı, damar içi yüzeyinde büzülme ve pıhtı oluşumuna neden olduğunu anlatan Güntürk, “Sigara içen insanların birçoğu iftarını su ya da çorbayla açtıktan sonra hemen sigara içme yoluna gidiyor. Bu, çok yanlış. Çünkü gün boyunca aç olan bir vücut ve damarlar stres altındayken içilen sigara kalp damarı içinde çok ciddi bir büzülmeye ve spazma yol açıyor. Ayrıca, damar içinde pıhtılaşmaya neden oluyor. Bütün bunlar kalp krizi riskini artırıyor. Onun için biz, daha önce kalp krizi geçirmemiş olsa bile bütün insanlara oruçlarını sigarayla açmamalarını öneriyoruz.” şeklinde konuştu.

Ramazan ayının sigarayı bırakmak için önemli bir fırsat olduğunu da ifade eden Dr. Ertuğrul Emre Güntürk, sigarayı bırakmanın en önemli şartının kişinin iradesinin kuvvetli olmasına bağlı olduğunu dile getirdi. Güntürk, şöyle dedi: “Ramazan’da 16-17 saat sigara içmeyen bir kişi, günün geri kalan bölümünde de dayanabilir.” Kardiyoloji Uzmanı Güntürk, iftarını sigarayla açanlardan, özellikle göğüs bölgesinde sıkışma, baskı, basınç gibi şikayetler ile beraberinde soğuk terleme ve kola vuran ağrı şikayetleri olanların vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiyesinde bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER