ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 13:16

İFlaS, vatandaşları meslek sahibi yapıyor


Almanya'da meslek eğitimi eksikliğinden dolayı çok sayıda vatandaş ya işsiz ya da istemediği alanlarda düşük maaşla çalışmak zorunda kalıyor. Bunun önüne geçmek için hayata geçirilen İFlaS adlı meslek edindirme projesi ile işsiz vatandaşlara ilgi gören mesleklerde eğitim veriliyor ve vatandaşlar eğitimleri boyunca işsizlik parası ve diğer sosyal yardımları almaya devam ediyor.

Almanya’da kalifiye eleman eksikliğinin hissedildiği son yıllarda ekonomi dünyasının ihtiyacı olan kalifiye elemanları yurt dışından kazanma girişimleri yanında ülkede zanaat sahibi olmayanları iş dünyasına kazandırma çalışmaları da devam ediyor.

Bu projelerden bir tanesi de kısa adı İFlaS olan meslek eğitim teşvik programı. Uygulama sayesinde iş dünyasındaki değişiklikler göz önünde bulundurulup, mesleki açıdan vasıfsız oldukları için iş bulamayan kişiler daha iyi maaşlı ve mesleki açıdan kaliteli bir iş bulma imkanına kavuşuyor.

Proje hakkında Münih’te bir basın toplatısı düzenleyen Bavyera Mesleki Eğitim Merkezi (BFZ) yetkililerinden Milka Gavric, İFlaS kapsamında Münih’te şu ana kadar meslek sahibi yaptıkları vatandaşların yüzde 80′inin göçmen kökenli olmakla birlikte insanların bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadıklarını ifade etti.

Göçmen kökenli olup zanaat sahibi olmayan vatandaşlara bu fırsatı kulanmaları çağrısı yapan Gavric, projenin Almanya genelinde farklı kurumlar tarafından sunulduğunu hatırlattı. Münih’te projenin üstlenici kurumlarından sadece biri olduklarını anlatan BFZ çalışanı, meslek eğitimine alınan bir kişinin başarılı eğitimin ardından Endüstri ve Ticaret Odası (İHK) tarafından verilecek bir meslek diploma sahibi olacağının altını çizdi.

Okul ve meslek eğitimi eksikliğinden dolayı göçmen kökenli vatandaşların Almanlara kıyasla işsiz kalma oranının daha yüksek olduğuna parmak basan meslek danışmanı, İFlaS ile göçmen kökenli vatandaşlara yardımcı olmayı hedeflediklerini anlattı.

Projeden faydalanmak isteyen vatandaşların işsizlik parası alması yada kısa süreli işlerde yardımcı eleman olarak çalışması şartı arandığını anlatan yetkili, bu şartları yerine getiren birinin İş Ajansı'ndan yada Jobcenter adlı kurumdan ‘Eğitim Çeki’ alarak meslek eğitimi boyunca işsizlik paralarını ve diğer sosyal yardımları almaya devam edeceklerini ve eğitim için de para ödemeyeceklerini anlattı.

Vatandaşlara İş Ajansı ve Jobcenter’e gitmeden önce kendilerine müracaat edip danışmanlık hizmeti almalarını da öneren Gavric, ihtiyaç olduğunda Türkçe bilen bir meslektaşlarının kendilerine yardımcı olabileceğini ve bu şekilde eğitim çekini verecek memurun daha kolay ikna edilebileceğine dikkat çekti.

Vatandaşlara proje kapsamında teknik, satış ve sosyal ve bakım alanlarında olmak üzere şu mesleklerde eğitim veriliyor: Endüstri mekanikçisi (Endüstriemechaniker Metall), depo lojistik (Lagerlogistik), satış elemanı (Kaufmann/frau im Einzelhandel), aşçı, otel elemanı, sosyal danışman ve bakım uzmanı yardımcısı (Pfelegefachhelfer).

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER