ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Haziran 2014 Çarşamba 00:45

"İdari tutuklulara" destek

"İdari tutuklulara" destek

Gazze'de, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli "idari tutuklulara" destek gösterisi düzenlendi.Hamas hareketinin Cibaliya kentinde düzenlediği gösteride, İsrail hapishanelerindeki Filistinli idari tutukluların serbest bırakılması talep edildi.
Filistin bayraklarının taşındığı eylemde, Birleşmiş Milletler'den (BM) söz konusu tutukluların serbest bırakılması için harekete geçmesi istendi.
Gösteride konuşan Hamas yöneticilerinden Tevfik Ebu Neim, İsrail'in Filistinlilere yaşattığı bu eziyetlerin bedelini ödeyeceğini, işgalcilere karşı direneceklerini belirtti.
İsrail güvenlik birimleri, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.
İsrail hapishanelerindeki 200 Filistinli, söz konusu uygulamayı protesto için 24 Nisan'dan bu yana açlık grevi yapıyor. Gazze ve Batı Şeria'daki Filistinliler de o tarihten bu yana "Tutuklularla dayanışma gösterileri" düzenleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER